Školení v daňové oblasti pro soudce z Ukrajiny uspořádal Nejvyšší správní soud (NSS) ve spolupráci s Justiční akademií a OECD. Soudci ukrajinského Nejvyššího soudu a tamních regionálních soudů dorazili do Kroměříže autobusem. Pro mnoho z nich to byla první možnost se odborně vzdělat a účastnit se podobného pracovního setkání od začátku války v roce 2022.

Český soudní systém i judikaturu v oblasti daní soudcům z Ukrajiny prezentují předseda NSS Karel Šimka, místopředsedkyně NSS Barbara Pořízková, soudkyně z NSS Lenka Krupičková a asistent z téhož soudu Vojtěch Čáp, soudkyně Krajského soudu v Praze Lenka Bursíková, Michaela Strnadová z Generálního finančního ředitelství a Tomáš Balco z OECD. Ten byl hlavním iniciátorem vzniku celého školení. Témata přednášek se týkala například podvodů s DPH, daňově uznatelných nákladů či transferových cen v mezinárodním styku.

Judikaturu NSS k dohodám o zamezení dvojímu zdanění hostům představila v první z přednášek místopředsedkyně Nejvyššího správního soudu Barbara Pořízková. Ta je dlouholetou expertkou na daňové právo a svou kariéru začínala na finanční správě a poté působila i v mezinárodním daňovém poradenství. „Nyní už 19 let soudím, takže žiji trochu z minulosti,“ řekla s ironií ke svému zaměření do daňové oblasti. Pořízková je také jedinou středo- a východoevropskou členkou sedmičlenného výboru podle článku 255 Smlouvy o fungování Evropské unie, jenž prověřuje vhodnost kandidátů na výkon funkce soudce a generálního advokáta Soudního dvora a Tribunálu.

Z Ukrajiny soudci dorazili ze Lvova autobusem. „Jsme rádi, že tu můžeme čtyři dny být bez poplachů,“ řekla po příjezdu soudkyně Natalie Blazhivska. V ČR se svými kolegy pobývá od úterý do pátku.

Nejvyšší soud Ukrajiny se skládá z několika soudních senátů ve věcech trestních, občanských, správních a obchodních a z Velkého senátu. Samostatný správní soud Ukrajina nemá. Správu soudnictví provádí Nejvyšší soudcovská rada. Mnoho otázek ukrajinských soudců na české kolegy proto směřovalo na to, jak probíhá správa soudnictví v ČR a jak bez samosprávného orgánu funguje očista justice v podobě kárných řízení.

V současné době soudy na Ukrajině fungují, ale soudci v každodenním životě pochopitelně čelí mnoha komplikacím. „Zatímco doma nám často nejde voda a elektřina, na Nejvyšším soudu funguje. Často ale musíme kvůli poplachům do krytu. Hodně také využíváme videokonference,“ řekla České justici soudkyně Blazhivska.

Mohlo by vás zajímat

Ukrajina se přibližuje západu

Předseda NSS Karel Šimka na úvod semináře ocenil, že se Ukrajina rozhodla přibližovat se západnímu světu. „Projekt západní orientace Ukrajiny je dlouhodobý. Připravte se, že to bude trvat dlouho a bude to provázeno obtížemi, ale dá se to zvládnout,“ řekl hostům. Právní řád Ukrajiny se bude muset přizpůsobit západním standardům. „Kvalita života je zde ale taková, že to za to stojí,“ dodal.

Úvodní slovo předsedy NSS Karla Šimky Foto: Eva Paseková

Popsal také zkušenost české justice s Evropskou unií a Soudním dvorem Evropské unie. Podle něj tuzemští soudci někdy využívají předběžné otázky k Soudnímu dvoru v rámci vnitřního boje mezi soudy, ale i v „boji“ proti zákonodárcům. „S tím se však v systému evropského práva počítá. Evropská justice má více vrcholů, je otevřená, konkurují si v ní různé právní názory a nikdo v něm nemá monopol na pravdu. Je na nás, jak se v něm prosadíme,“ dodal.

Cenou za výhody účasti ve velkém integračním uskupení je, že zdaleka ne vše, co Českou republiku zavazuje, je pro ni výhodné. „Musíme někdy přijímat zákony, které nechceme. Ale můžeme si za to zčásti sami. Bohužel v rámci EU je ČR málo aktivní a v běžné ekonomické rutině nejsme klíčovým aktérem. Výjimkou byl postoj k invazi na Ukrajinu,“ dodal. Podle něj by v budoucnu Ukrajina i díky své velikosti mohla hrát v Evropské unii významnější roli.

Eva Paseková