Ústavní soud (ÚS) se zastal oběti týrání, které pardubický krajský soud překvapivě snížil náhradu nemajetkové újmy. Místo 250.000 korun měla dostat 150.000 korun. Krajský soud tak rozhodl i přesto, že původně přiznanou částku v odvolacím řízení nikdo nezpochybňoval. Ústavní soudci v nálezu zdůraznili trend k posilování práv poškozených v trestním řízení.

„Na poli postavení poškozených v trestním řízení došlo v posledních letech ke značnému legislativnímu, judikatornímu i doktrinárnímu vývoji směrem k silnější ochraně jejich práv. Poškozené již nelze redukovat jen na významný pramen důkazu a doplňkový subjekt trestního řízení,“ stojí v nálezu soudce zpravodaje Tomáše Langáška.

Pisatelka ústavní stížnosti vystupovala v trestním řízení jako poškozená. Okresní soud v Pardubicích obviněného muže potrestal za týrání osoby žijící ve společném obydlí, vydírání a další trestné činy čtyřmi lety vězení. Rozhodl zároveň o náhradě újmy 250.000 korun. S dalšími nároky ženu odkázal na civilní řízení.

Proti rozsudku okresního soudu se odvolal obžalovaný i státní zástupkyně. Krajský soud následně zpřísnil trest vězení na 4,5 roku, zároveň ale snížil náhradu újmy o 100.000 korun. Pro poškozenou to byl podle ústavních soudců překvapivý rozsudek. O přiměřenosti výše náhrady nepadlo při veřejném jednání jediné slovo.

Mohlo by vás zajímat

„V důsledku postupu krajského soudu bylo stěžovatelce znemožněno naplánovat a přizpůsobit svou procesní strategii, právní a skutkové námitky, a ve výsledku i efektivně realizovat svá práva vzniklá z titulu postavení poškozené, respektive zvlášť zranitelné oběti trestného činu. Tento výsledek považuje ÚS za neústavní a porušující základní práva stěžovatelky na soudní ochranu,“ uvedl v nálezu ÚS.

Krajský soud rozhodne znovu. „Svůj závěr náležitě a důkladně odůvodní, zejména pokud se odchýlí od výše přiznané okresním soudem,“ uzavřeli ústavní soudci.