Sněmovna v novém zákonu o kybernetické bezpečnosti možná do jisté míry omezí navrhované pravomoci Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) ve prospěch vlády. Pozměňovací návrh dnes podpořil hospodářský výbor. Odpoledne k němu dá stanovisko také garanční bezpečnostní výbor. Předloha má mimo jiné umožnit prověření dodavatelů, kteří by mohli představovat pro stát bezpečnostní riziko, a také jejich vyloučení.
Hlavní prováděcí předpis s kritérii pro určování takzvaných povinných osob by podle pozměňovacího návrhu nebyl vyhláškou kybernetického úřadu, ale nařízením vlády. Ta by pak nesla patřičnou odpovědnost a určovala i parametry opatření, uvedl dnes předseda bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS). Vláda by stanovovala strategicky významné služby a posuzovala by podle Žáčka nejen dodavatele, ale i bezpečnost země, ze které pochází. Mechanismus prověřování dodavatelského řetězce by měl podle pozměňovacího návrhu směřovat jen do nejkritičtějších částí infrastruktury. Vláda by zákaz dodavatele mohla rozšířit i do vysoce kritické infrastruktury.
Ředitel NÚKIB Lukáš Kintr řekl, že jeho úřadu nevadí politické rozhodnutí přenést rozhodování na vládu. Podotkl, že k němu vyjednavači dospěli po dlouhých jednáních. Výhradu má k zúžení mantinelů, ve kterých vláda bude mít možnost jednat, tedy zúžení prvotního rozhodování pouze na nejkritičtější infrastrukturu, nikoli o stupeň nižší vysoce kritickou. „Samozřejmě to může vláda nějakým způsobem rozšiřovat, což ale znamená komplikaci v procesu a obecně zhoršuje vymahatelnost,“ uvedl. Nejkritičtější prvky infrastruktury přitom popsal jako ty, při jejichž výpadku dochází k okamžitému zastavení procesu, například blackoutu. Do vysoce kritické infrastruktury pak patří například řídící senzory, jejichž opravu lze udělat do několika hodin.
Mohlo by vás zajímat
Principem úpravy je podle předsedy hospodářského výboru Ivana Adamce (ODS) to, že rozhodují politici a NÚKIB tato rozhodnutí provádí. „Nebudou tady rozhodovat ani vojáci, ani tajné služby, ale politici. A to je třeba dodržet,“ řekl při jednání hospodářského výboru. Stejně se vyjádřil také Radim Fiala z opozičního hnutí SPD. „Rozhodovací pravomoc musí zůstat v rukou politiků, v rukou vlády,“ podotkl.
Pozměňovací návrh také jinak upravuje opatření ke vzdáleným úložištím, tedy cloudům.
Předpis ve Sněmovně čelil řadě připomínek z koalice i z opozice. Před hrozbou zvýšených nákladů pro firmy i veřejnou správu a následným dopadem na ceny služeb zákazníků varovala Hospodářská komora.
Cílem zákona je podle vlády posilovat kybernetickou bezpečnost Česka. Návrh počítá s rozšířením okruhu orgánů a osob, na který dopadá a jehož ochrana a fungování jsou v ekonomickém a celospolečenském zájmu. Hlavním smyslem je dosáhnout toho, aby důležité organizace zaváděly preventivní kroky k posílení své kybernetické bezpečnosti včetně hlášení a zvládání kybernetických bezpečnostních incidentů.