Kandidát na post evropského komisaře pro zdraví a blahobyt zvířat Olivér Várhelyi z Maďarska. Zdroj: Evropský parlament

Odemkněme potenciál Evropy, vyzval před grilováním maďarský kandidát na komisaře pro zdraví

Přišel čas eliminovat zbytečnou byrokracii, zkrátit postupy, snížit náklady a odemknout plný potenciál našeho kontinentu. S těmito slovy včera vystoupil kandidát na post evropského komisaře pro zdraví a blahobyt zvířat Olivér Várhelyi z Maďarska před členy Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI) a Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova (AGRI), kterým představil své cíle pro funkční období příštích pěti let. Během svého úvodního projevu kladl důraz na zdravotní prevenci, posílení Evropské zdravotní unie, rozvoj inovací ve zdravotnictví a posílení nezávislosti Evropy na zahraničních dodavatelských řetězcích léčiv.

Olivér Várhelyi na úvod vyzdvihl své dlouholeté zkušenosti v evropské politice, které zahrnují například práci na evropské legislativě týkající se léčivých přípravků, tabákových výrobků či geneticky modifikovaných organismů. „Zdravotnická politika byla vždy velice důrazně přítomná během celé mé kariéry,“ zdůraznil s tím, že si váží možnosti, kterou mu funkce evropského komisaře pro zdraví a blahobyt zvířat nabízí.

„Společně dokážeme ještě více“

Várhelyi v projevu definoval svou vizi Evropy jako silného a zdravého kontinentu, který je schopen konkurovat na globální úrovni v oblasti zdravotnictví. Zmínil, že klíčovými sektory, ve kterých chce EU dosáhnout konkurenční výhody, jsou digitální zdraví, farmaceutika, biotechnologie a lékařské prostředky. „Teď je ta správná chvíle eliminovat zbytečnou byrokracii, zkrátit postupy, snížit náklady a odemknout plný potenciál našeho kontinentu. A co je důležitější, pomoci našim občanům,“ uvedl Várhelyi.

Kandidát na komisaře připomněl, že pandemie covidu ukázala, jak je spolupráce mezi členskými státy Evropské unie v otázkách zdravotnictví zásadní. „Komise spolupracovala s Evropským parlamentem a členskými státy na řešení covidové krize a přípravě odolnější a lépe vybavené Evropy,“ ocenil s tím, že společně položily základ silné Evropské zdravotní unie, zajistili bezpečné potraviny či zlepšily životní podmínky zvířat. „Jsem si jist, že společně dokážeme daleko více,“ řekl optimisticky.

Prevence jako investice

Pro nadcházející období chce Várhelyi pokračovat v budování Evropské zdravotní unie a řešit klíčové zdravotní problémy, jako je rakovina a kardiovaskulární onemocnění, které jsou hlavní příčinou předčasných úmrtí v Evropě. „Lze u nich do značné míry působit preventivně. Prevence je ten nejlepší lék… A právě proto by preventivní zdravotní péče měla být naší prioritou. Musíme do ní investovat – a to prostřednictvím komplexního a horizontálního přístupu,“ řekl. A dodal: „Peníze utracené za prevenci jsou investicí, ne nákladem.“

Kromě prevence je podle Várhelyiho důležité, aby evropský farmaceutický a biotechnologický sektor zajistil dostupnost léčiv pro evropské pacienty a umožnil rychlou a přesnou diagnostiku. „Chci, aby klinický výzkum zůstal v Evropě a aby zde rostl,“ řekl.

Priorita: nezávislost na dovozu léčiv

Jedním z klíčových bodů Várhelyiho plánu je snížení závislosti Evropy na zahraničních dodavatelských řetězcích, zejména pokud jde o léčiva. „Ohrožuje to samotné zdraví Evropanů. Snížení závislosti na jiných je další výzvou, které se musíme věnovat,“ řekl Várhelyi a oznámil záměr prioritizovat práci na Zákonu o kritických léčivech, který má zajistit dostupnost klíčových léčivých přípravků v Evropské unii. Tento zákon by měl také podpořit rozvoj inovativního farmaceutického průmyslu v Evropě a umožnit vývoj nových antibiotik i léků na vzácná onemocnění.

Podpora inovací a legislativa pro biotechnologie

Kromě nezávislosti na dovozu plánuje Várhelyi posílit konkurenceschopnost evropského zdravotnického průmyslu prostřednictvím zákonů zaměřených na kritická léčiva, biotechnologie a zdravotnické prostředky. „Potenciál máme obrovský, obzvlášť pokud ho podpoříme silou umělé inteligence a dat,“ uvedl. Evropský prostor pro zdravotní data (EHDS) by měl usnadnit využití dat pro inovace ve zdravotnictví a podpořit klinický výzkum, který by měl podle Várhelyiho zůstat v Evropě.

Maďarské kandidát na komisaře rovněž přislíbil, že bude s Evropským parlamentem a Radou EU usilovat o kompromisní dohody u revize farmaceutické legislativy. Ocenil, že parlament již přijal své stanovisko a vyjádřil naději, že i Rada rychle schválí svoji pozici.

Zkušený komisař

Várhelyi není v Komisi žádným nováčkem. V minulém mandátovém období vykonával funkci komisaře pro sousedství a rozšíření. V roce 2023 na sebe upozornil, když krátce po útocích palestinského teroristického hnutí Hamás na sociální síti X (dříve Twitter) v říjnu loňského roku napsal, že všechny platby z evropského rozvojového programu pro Palestinu budou okamžitě pozastaveny. Pár hodin poté ale komisař pro humanitární pomoc, Slovinec Janez Lenarčič slova svého kolegy mírnil. Napsal, že se krok netýká humanitární pomoci. Evropská komise následně vydala oficiální prohlášení, v němž uvedla, že se nejedná o „žádné pozastavení finanční pomoci“, nýbrž o zahájení „naléhavé revize“ pomoci Evropské unie pro Palestinu.

Důvěra i pochyby

Várhelyiho konzervativní postoje a maďarský původ vzbuzují nedůvěru v některých levicovějších členech Evropského parlamentu. Samotnou nominaci do čela resortu pro zdraví a blaho zvířat například europoslankyně a předsedkyně výboru AGRI Veronika Vrecionová (ODS) označila za umístěnku pro reprezentanta „zlobivého dítěte“ Evropy Viktora Orbána. Várhelyiho letité zkušenosti z bruselské politiky nicméně někteří čeští europoslanci oceňují a věří, že si v případě úspěšného průchodu grilovacím procesem povede zdařile.

(fk)