Hlavním úřadem pro kontrolu bezpečnosti výrobků se stane Ministerstvo průmyslu a obchodu. Senátní výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu v úterý schválil návrh novely zákona č. 102/2001 Sb. O obecné bezpečnosti výrobků a dvou navazujících zákonů. (Senátní tisk č. 331). Jde o implementaci nařízení Evropského parlamentu a Evropské rady číslo 2023/988, která má vstoupit v platnost v letošním prosinci. Poslanecká sněmovna schválila novely v prvním čtení.
Podle předkladatele zákona, ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), je důvodem novelizace implementace evropského nařízení a cílem vyšší ochrana spotřebitele. „Účelem tohoto zákona je zajistit, v souladu s právem Evropských společenství, aby výrobky uváděné na trh nebo do oběhu byly z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví pro spotřebitele bezpečné,“ uvádí MPO na svých webových stránkách.
Zákon podle MPO stanoví povinnosti výrobců, dovozců a distributorů ve vztahu k zajištění bezpečnosti výrobků, vymezuje dozorové orgány příslušné ke kontrole dodržování zákona, stanoví postupy kontroly bezpečnosti výrobků na hranicích, vymezuje základní právní rámec pro zajištění fungování evropského informačního systému RAPEX, který se týká informací o výskytu nebezpečných nepotravinářských výrobků, v ČR.
Nové kompetence pro MPO
Jak před členy senátního výboru uvedl ředitel odboru živností a spotřebitelské legislativy ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Jan Strakoš, hlavní změny mají procesní povahu. „MPO má nově dvě zásadní role. Za prvé se stává ústředním styčným úřadem pro oblast obecné bezpečnosti výrobků a zároveň ministerstvo bude sehrávat také roli národního kontaktního místa pro systém včasné výměny informací o nebezpečných nepotravinářských výrobcích,“ uvedl Strakoš.
Nově definovány budou přestupky na straně výrobců, dovozců, distributorů a povinnosti, které musí plnit on-line tržiště. Zároveň dojde k úpravám i dalších tří zákonů. Prvním je zákon č. 87/2023 Sb., o dozoru nad trhem s výrobky. Významným přínosem úpravy podle Strakoše je, že pravidla, která dnes platí pro harmonizované výrobky (požadavky na ně stanovují harmonizační předpisy, nejčastěji evropské směrnice) budou platit i pro ty neharmonizované.
Druhým zákonem, který dozná změnu, je zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. Změna se týká producentů výrobků, zaměnitelných s potravinami. V jejich případě bude ze zákona vyřazena pasáž o tom, že pokud dostane hospodářský subjekt pokutu, nelze od ní upustit ani při rychlé nápravě. „To není úplně ideálním stavem. Proto chceme tuto pasáž přenést do právě navrhovaného zákona tak, aby dozorový orgán při skutečně rychlé nápravě byl schopen zareagovat a třeba od dané sankce upustit,“ vysvětlil Strakoš.
Třetím novelizovaným zákonem je zákon č. 19/1993 Sb., o orgánech státní správy České republiky v oblasti puncovnictví a zkoušení drahých kovů, kde dojde k úpravě postavení a kompetencí Puncovního úřadu v návaznosti na zákon o obecné bezpečnosti výrobků.
Poslanci schválili návrh v prvním čtení
Vládní návrh novely zákona o bezpečnosti výrobků a změny navazujících zákonů Poslanecké sněmovna schválila hned v prvním čtení. Na vystoupení zástupce MPO reagoval předseda senátního výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Miroslav Plevný. „Měníme zákon, přenášíme různé pravomoci, ale nikde není zcela jasné, jaký rozsah práv a povinností jednotlivých správních orgánů je nyní a jaký bude po působnosti zmíněné novely. Otázka v podstatě zní, zda jde jen o legislativní technické překlopení, anebo o nové povinnosti pro některé úřady. V jak velkém rozsahu jde o nové povinnosti. Otázka zní, zda jsou na to úřady připraveny, případně jestli bude docházet ke změně struktur, v personálním obsazení úřadů a podobně,“ řekl Plevný s tím, že o těchto věcech nebyla v důvodové zprávě zmínka.
Ředitel odboru MPO Jan Strakoš uvedl, že nové povinnosti vzniknou zejména pro výrobce, dovozce a distributory. „Je třeba zmínit, že se všemi kontrolními orgány jsme tuto záležitost diskutovali,“ řekl s tím, že pro tento účel vznikla mezirezortní pracovní skupinu, kam docházejí zástupci ministerstev i kontrolních orgánů. „Všichni jsou s tím návrhem ztotožněni,“ uzavřel Strakoš.
Senátní výbor schválil přijetí zákona plným počtem přítomných hlasů.
Ivana Pečinková