Vrchní ředitel sekce ochrany klimatu ministerstva životního prostředí Petr Holub Foto: Eva Paseková

Na ochlazování v létě budeme potřebovat stále více energie, říká Petr Holub z ministerstva životního prostředí

Teplejší zimy se budou podepisovat na spotřebě energií, ale v celkovém výsledku to nebude tak významné. „Daleko větší roli bude hrát spotřeba energie v létě, kdy budou stoupat zejména nároky na chlazení,“ uvedl vrchní ředitel sekce ochrany klimatu ministerstva životního prostředí Petr Holub v podcastu České justice a Ekonomického deníku Perspektivy Česka. Podle něj bude také nutné v Česku postavit stovky nových větrných elektráren.

Do budoucna je podle Holuba nutné myslet na to, že je nutné renovovat budovy, aby byly úspornější. „Potřebujeme je mít úspornější, aby abychom dekarbonizovali a na to nastavovat teplárenství,“ říká.

Čtěte také: Budoucnost vytápění? U bytového domu se pořízení tepelného čerpadla nevyplatí, říká Tobola

Česko se různými kroky snaží přispět ke klimaticko-energetickým cílům Evropské unie v oblasti snižování emisí, zvyšování podílu obnovitelných zdrojů energie a zvyšování energetické účinnosti. Cílem je směřovat k uhlíkové klimatické neutralitě v roce 2050, jak požaduje balíček Fit for 55. K dekarbonizaci přispívají také velké teplárny. „Z velké části v našich soustavách zásobování používáme obnovitelnou energii. Ať už je to biomasa nebo to jsou třeba právě tepelná čerpadla a další obnovitelné zdroje,“ říká obchodní ředitel Veolia Jakub Tobola. Veolia ale nechce, aby investice do dekarbonizace zvyšovaly ceny tepla. „Nechceme zvyšovat cenu tepla jenom proto, že odcházíme od uhlí. Investice se budou muset nějakým způsobem do ceny tepla promítnout, ale nechceme aby to bylo zásadním způsobem,“ dodává.

Nutné je podle Holuba také do roku 2030 vystavět až 400 nových věží větrných elektráren. Do roku 2050 by to pak mělo být až 1400. „V České republice jsme skutečně zaspali. Máme nějakých 300 megawattů instalovaného výkonu. Plány, které máme, tak mluví o 1,5 až 1,7 gigawattu výkonu do roku 2030,“ uvedl Petr Holub.

Větrná elektrárna se velmi dobře doplňuje jak z fotovoltaikou, tak s diagramem spotřeby například v tepelných čerpadlech. To znamená, není pro ní potřeba tolik akumulace nebo agregace flexibility jako jako pro fotovoltaiku. „Ve výsledku se ukazuje, že může na našem trhu zlevnit elektřinu,“ dodává Holub s tím, že ví, že stavby větrných elektráren budí vášně. „Snažíme se lidem ukázat, že větrná elektrárna není bubák,“ dodává.

Více si poslechněte v podcastu o budoucnosti teplárenství v ČR na všech podcastových platformách:

https://podcasts.apple.com/cz/podcast/perspektivy-česka-jak-budeme-topit-v-roce-2030/id1767696820?i=1000676027616

Eva Paseková