Bývalý hlavní účetní Okresního soudu v Lounech Josef Pelc, který vybral z účtů soudu více než 16 milionů korun, prohlásil u Krajského soudu nad Labem vinu. Podle obhájce slušný, dosud netrestaný chlap vše přiznal a spolupracuje. Se soudem v Lounech ovšem uzavřela dohodu o splacení dluhu Pelcova matka, údajně proti jeho vůli. Pelc s návrhem na sedm let vězení nesouhlasil. S taktikou přiznání výměnou za nižší trest zase nesouhlasil soud. Pokud by nebyl odhalen, pokračoval by, nepracuje, nesplácí, uvedla soudkyně a vyhověla návrhu státního zástupce. Pelc by škodu splácel 800 let, spočítala soudkyně.
Obě strany si po rozsudku Krajského soudu v Ústí nad Labem ponechaly lhůtu osm dní.
Jak vyplynulo z úvodu hlavního líčení, soud o prohlášení viny věděl předem po dohodě s obhájcem a státním zástupcem. Odpadlo tak úplně dokazování viny. To znamená, že se nezkoumaly jednotlivé transakce, ani jak k defraudaci došlo nebo jak došlo k jeho odhalení. Zkoumal se jen motiv, osobní poměry a možnosti uhrazení škody.
Úvod byl proto zcela věnován procesním náležitostem institutu přiznání viny a eventuální dohodě. Dohodu o vině a trestu obžalovaný Pelc odmítl. Prohlášení viny soud i státní zástupce přijali. Soudkyně se opakovaně ujišťovala, zda prohlašuje vinu dobrovolně a bez nátlaku. Za poškozený Okresní soud v Lounech nikdo nehovořil, protože se nikdo hlavního líčení neúčastnil.
Okresní soud v Lounech se k řízení připojil s podáním o náhradu škody. Částka, kterou soud žádá od bývalého účetního činí 16 138 465. Od původní škody ve výši 16 194 465 se částka liší. Pelc splácí dva tisíce korun měsíčně a už splatil 14 000 korun, zbytek zaplatila jeho matka. „Co vzala matka na sebe plus já je asi šedesát tisíc, které jsou už zaplaceny,“ řekl k tomu Pelc. Okresní soud v Lounech ho letos v únoru vyzval k úhradě celé částky.
Nejsem špatný člověk a kdybych mohl, tak bych platil
Podle obžaloby státního zástupce Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem Josef Pelc jako hlavní účetní Okresního soudu v Lounech v období od června 2019 do listopadu 2023 v celkem 780 případech převedl peníze z účtu soudu na vlastní bankovní účty.
Využil svojí funkce, přístupu k účetnictví, bankovní certifikáty a přihlašovací údaje. Činil tak soustavně a pravidelně každý měsíc. Peníze použil pro vlastní potřebu, uvedl státní zástupce. Proto navrhl trest vězení ve výši sedmi let za zpronevěru.
Podle obžalovaného Josefa Pelce je však trest neúměrně vysoký. V současnosti nezaměstnaný Pelc uvedl, že se ke způsobené škodě přihlásil, chtěl by dokázat, že není špatný člověk a splácet soudu větší částky, kdyby měl zaměstnání. Bývalým kolegům se omluvil. Soudu poslal omluvný dopis. Neschovává se, neotevřel si „konto ve Švýcarsku“ ani si „nekoupil bavorák“.
Podle svých slov by platil více než dva tisíce, kdyby mohl. Třiačtyřicetiletý muž je registrován na Úřadu práce, ale na malém městě ho nikdo zaměstnat nechce, takže nemá žádné příjmy, uvedl ženatý muž a otec dvou dospívajících dětí. „Hledám, kde vydělat hodně peněz, abych splácel,“ uvedl před soudem s dodatkem, že asi bude muset pracovat i rukama.
Kolik zdefraudoval, netušil. Peníze prosázel
Na otázku soudkyně, zda má majetek, odpověděl, že nikoli, protože všechen majetek mu byl zabaven. Není v exekuci ani v insolvenci. Nikdy nebyl trestán. Podle rejstříků se dvakrát dopustil silničního přestupku a jednou mu propadl občanský průkaz.
Na otázku soudkyně po motivu jeho chování, prohlásil, že „je to nepochopitelné, ale byla to drobná půjčka“. S tím, že ji vrátí, ale pak „už v tom vězel“. Na co byla ona půjčka, však nevěděl. Už je to dávno, uvedl na dotaz.
Na otázku, na co použil peníze, řekl jen lakonicky: „Hazard“. Poté znovu opakoval, že chce z kruhu vystoupit.
Poté se soudkyně zeptala, zda tušil, kolik činí zdefraudovaná částka za ty čtyři roky, než mu na jednání přišli. „Netušil, vůbec ne. Věděl jsem, že se na to přijde, ale nechtěl jsem nic ukrást, chtěl jsem to vrátit,“ řekl Pelc.
A vrátil jste někdy něco? Ne
„A vrátil jste někdy něco?“ zeptala se soudkyně. Odpověď muže, který se nikdy neléčil na psychiatrii, byla znovu velmi krátká: „Ne,“ řekl. „Já jsem to sázení nesnášel. Bylo to automatické, ale měl jsem k němu nechuť,“ rozvedl Pelc situaci.
Poté ovšem prohlásil, že když se přišlo na jeho zpronevěru, už asi rok a půl nesázel. „Tak proč jste odčerpával ty peníze?“ zeptala se soudkyně. „Na běžné výdaje,“ odpověděl Pelc, který si v té době koupil vůz Fabia, avšak podle svých slov za peníze z dědictví. Jak před soudem uvedl, v roce 2019 pobíral jako hlavní účetní soudu 28 tisíc čistého.
Dovolená z FKSP za šedesát tisíc, doplatek od tchýně
K faktu, že jeho matka podepsala uznání dluhu, uvedl, že s tím nesouhlasí. Neviděl jsem smlouvu mojí matky se soudem, řekl. Mezi čtenými dokumenty ve spise ovšem soudkyně také přečetla uznání dluhu – matka Vlasta Pelcová.
Jeho výdaje jsou minimální, ale na dovolené byla celá rodina v Řecku. Podle Pelce dovolenou zaplatila manželka z FKSP v rámci zaměstnaneckých benefitů. Když se soudkyně zeptala, na kolik čtyřčlennou rodinu dovolená vyšla, uvedl, že na šedesát tisíc. Dovolenou však koupili už v roce 2023.
Jak později uvedla manželka, která odpoledne po přerušeném jednání vystoupila jako narychlo předvolaný svědek, čtyřicet tisíc zaplatila tchýně, tedy Pelcova matka.
„Je mi to všechno líto, chci žít tak, jak jsem žil do roku 2019. Snažím se být oporou lidem kolem mě, kteří nic neudělali. Já je mám pořád rád,“ řekl obžalovaný.
Manžel dával peníze na domácnost, byl normální
Předvolaná manželka pak popsala, že čtyři roky, ve kterých její muž pravidelně defraudoval peníze, se nijak na rodině, financích, poměrech neprojevily. „Manžel se choval stále stejně, nekupoval drahé věci, nedával mi dary,“ řekla.
Zda pocítila sázení manžela jako problém? „Ne. Dával peníze na domácnost, nebyl důvod.“ Podle manželky Kateřiny nebyl Pelc nijak nervózní, celou dobu se choval normálně. Peníze od něj dostávala na účet, o jejich původu nepátrala, šlo o devět deset tisíc měsíčně na domácnost, které jí posílal pravidelně.
Protože bylo prokázáno, že šlo o peníze ze zpronevěry, byl tento její účet zabaven.
Obhájce: Je autentický. Žalobce: Byl taktický
V závěrečné řeči státní zástupce uznal, že obviněný Pelc spolupracoval a prohlášením viny řízení značně urychlil. Přiznání viny by mu mělo být započteno k dobru. Nicméně, ve své činnosti postupoval takticky, nepřeháněl to s výší zpronevěřovaných částek. Konečná částka je ale rekordní. „Sedm let je na samé hranici spravedlnosti,“ uvedl ke svému návrhu na sedmileté vězení, zákaz činnosti na deset let a propadnutí věcí státní zástupce.
Obhájce Pelce zdůraznil, že přístup obviněného je autentický, není vypočítavý. „Klient, ač nemusel, vysvětlil policii fungování jinak složitých systémů,“ řekl obhájce. Jeho rodinné zázemí je pevné. Komunikuje, odpověděl soudu na předžalobní výzvu, splácí škodu, omluvil se. Nikdy neházel vinu na jiné. Nikdo z bývalých kolegů na něho není naštvaný, uvedl obhájce s otázkou, jaký trest by padl někomu, kdo způsobil škodu nikoli šestnáct, nýbrž například dvě stě milionů?
„Řízení je veřejné, s mediální přítomností, trest, který dostane, bude veřejně vnímán,“ uvedl dále obhájce, který navrhl trest po snížení nebo alternativní trest nebo nejnižší hranici. „Nikdo nepřišel o život,“ řekl. „Pokud bude uvězněn, nebude hradit škodu, naopak zatíží státní rozpočet,“ upozornil.
Byl odhalen, přestal pracovat, nesplácí, nic se neděje
Po hodinové přestávce soudkyně Vladimíra Kodatová vyhlásila rozsudek. Sedm let ve vězení s ostrahou, zákaz činnosti na sedm let a propadnutí věci a náhradní věci – automobilu Fabia a mobilu. V úvodu prohlásila, že soud není vázán návrhem. „Bývá zvykem, že soud dospěje k nižší sazbě u prohlášení viny. Tak to zde neplatí,“ uvedla soudkyně.
Podle soudkyně se obviněný Josef Pelc dopouštěl trestné činnosti soustavně po čtyři roky. Pokud by nebyl odhalen, pokračoval by. Šlo o soustavnou a dlouhodobou činnost, nebyla to bagatelní činnost.
Obviněný má rodinu, činů lituje, ale nelze odhlédnout, že nepracuje a škodu nesnižuje. Neobstaral si práci a nesplácí. Tímto tempem splatí za sto let 2 400 000 korun, spočítala soudkyně. „Takže bude splácet osm set let,“ dodala.
„Očekával, že bude páchat trestnou činnost a když byl odhalen, prostě přestane pracovat, a nic se neděje. Neshledávám míru sebereflexe,“ uvedla soudkyně, podle které všechny peníze spotřeboval, utratil.
Našly se jen drobné
Na dotaz České justice, kde je ve skutečnosti oněch šestnáct milionů, státní zástupce Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem uvedl: „Vždyť jste to slyšela, prosázel je.“
I když jde o čtyři miliony korun ročně, je to u některých lidí možné. Na argument, že historky uvedené před soudem nezní věrohodně, státní zástupce uvedl, že i kdyby si myslel totéž, u soudu platí důkazy. „Našly se jen drobné,“ uvedl.
V rámci propadnutí věci byl zajištěn účet ve výši 17.000 korun a 8 tisíc korun, mobilní telefon IPhon Pro a náhradní plnění z prodeje vozu Fabia ve výši 163 000 korun.
Irena Válová