Novou Evropskou komisi dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku schválil Evropský parlament. Hlasovalo pro ni 370 europoslanců ze 688. Její předsedkyně Ursula von der Leyen v projevu, který hlasování předcházel, připomněla odkaz Václava Havla. Uvedla, že první iniciativou nové unijní exekutivy bude takzvaný kompas konkurenceschopnosti, vycházející z Draghiho zprávy.

Ursula von der Leyen, která stála také v čele končící Komise, předstoupila před hlasováním před europoslance s projevem. V tom připomněla mimo jiné také odkaz Václava Havla. Připomněla, že při obdobném projevu před pěti lety mluvila o událostech roku 1989. „O generaci, která navrátila svobodu a demokracii lidem Evropy. Odvaze obyčejných lidí, jako byli ti v Bratislavě a Temešváru, kteří se postavili za svou svobodu. O vůdcích, jako byli Lech Wałęsa a Václav Havel, kteří inspirovali celé země a spojili celý kontinent,“ řekla. Dodala, že „s velkým pohnutím sledovala dojemné události v Praze před pouhými deseti dny“ a odkázala se tak na oslavy 17. listopadu. Tyto příběhy podle ní ztělesňují věčný evropský boj za svobodu a demokracii.

Svoboda podle ní není zadarmo. Znamená to dělat obtížná rozhodnutí, masivní investice do naší bezpečnosti a prosperity a věrnost k vlastním hodnotám.

„Budeme spolupracovat se všemi demokratickými, proevropskými silami v tomto parlamentu,“ slíbila.

Evropa se podle ní musí sjednotit. „Tato jednota bude ještě důležitější v dnešním konkurenčním světě, světě, ve kterém je každá slabina zneužívána, každé rozdělení využíváno, každá závislost manipulována. Naše svoboda a suverenita více než kdy dříve závisí na naší ekonomické síle. Naše bezpečnost závisí na naší schopnosti konkurovat, inovovat a vyrábět. A náš sociální model závisí na rostoucí ekonomice, která čelí demografickým změnám,“ řekla.

Mohlo by vás zajímat

Kompas konkurenceschopnosti

Připomněla přitom zprávu, kterou si nechala zpracovat italským expremiérem a bývalým šéfem Evropské centrální banky Mariem Draghim, které dle svých slov naslouchá.

„Mohu proto oznámit, že první hlavní iniciativou nové komise bude ‚kompas konkurenceschopnosti‘. Tento kompas se stane rámcem naší práce po zbytek mandátu. Bude vybudován na třech pilířích z Draghiho zprávy: za prvé, uzavření inovační mezery s USA a Čínou; za druhé, společný plán pro dekarbonizaci a konkurenceschopnost; a za třetí, zvýšení bezpečnosti a snížení závislostí,“ řekla.

Pokud jde o inovační mezeru, řekla, že Evropa umí vytvářet start-upy, ale nedokáže jim umožnit stejný růst. „Musíme tuto inovační mezeru uzavřít. Proto postavíme výzkum, inovace, vědu a technologie do centra naší ekonomiky. Budeme více investovat, lépe se soustředit a zajistíme, aby naše malé podniky, startupy a scale-upy mohly v Evropě prosperovat. Víme, co je třeba udělat. Všichni víme, že startup z Kalifornie může růst a získávat finanční prostředky po celých Spojených státech. Ale startup v Evropě musí čelit 27 různým národním překážkám. Musíme růst v Evropě usnadnit,“ řekla.

Dohoda o čistém průmyslu a budoucnost automotive

Hovořila také o dekarbonizaci. „Chci jednoznačně říct, že musíme držet a udržíme kurz na cestě k cílům obsaženým ve Green dealu,“ slíbila. Pokud však chce Evropa v transformaci na udržitelnou ekonomiku uspět, musí podle ní být pružnější a lépe podporovat lidi a podniky. „Musíme využívat našich tradičních silných stránek – našeho průmyslu, malých a středních podniků, inovátorů a zaměstnanců. Proto během prvních 100 dnů tohoto mandátu představíme „Dohodu o čistém průmyslu“,“ řekla.

Jednou z největších současných výzev jsou podle staronové šéfky Evropské komise vysoké ceny energií. „Hodně jsme toho udělali v reakci na vydírání Ruskem a na vysokou inflaci, která následovala. Cena energií je ale stále příliš vysoká a musí klesnout,“ míní. Nová Komise tak podle ní bude pracovat na snižování nákladů pro domácnosti a firmy, na investicích do čisté energie a na nahrazení dovozu ruského LNG.

Zmínila také krizi evropského automobilového průmyslu. Rozhodla se proto svolat strategický dialog o jeho budoucnosti. Tedy fóra, kde budou moci politici debatovat s odborníky a zástupci sektoru. „Tento dialog a jeho pokračování budu vést osobně. Přivedeme k jednomu stolu všechny zainteresované strany, abychom si navzájem naslouchali a společně navrhli řešení, protože toto odvětví prochází hlubokou a velmi rušivou transformací. Automobilový průmysl v Evropě je naší hrdostí. Miliony pracovních míst na něm závisí. A společně musíme zajistit, aby budoucnost automobilů byla nadále spojena s Evropou,“ řekla.

Strategická nezávislost Evropy

Třetím a posledním pilířem, na kterém chce Von der Leyen stavět, je posílení naší ekonomické bezpečnosti. „Víme, že nadměrná závislost se může rychle proměnit v zranitelnost, a proto jsou stabilní a bezpečné dodavatelské řetězce klíčové. Kritické suroviny jsou tím nejzřejmějším příkladem. Poptávka po kritických surovinách pro čistou transformaci se během minulého mandátu zdvojnásobila a během tohoto mandátu by se mohla ztrojnásobit,“ upozornila. Jde o kovy potřebné třeba pro výrobu baterií.

Evropa proto potřebuje diverzifikovat své dodavatele, provést přezkum svých závislostí a vytvářet nová partnerství. Kromě toho je klíčovým prvkem také přechod na cirkulární ekonomiku, která umožní zdroje využívat efektivněji. „Zaplatili jsme cenu za to, že jsme svou budoucnost svěřili do rukou jednoho dodavatele. Tuto chybu již znovu neuděláme. Evropská suverenita není na prodej,“ připomněla Von der Leyen znovu závislost na ruském plynu.

Evropa má podle staronové šéfky Evropské komise hrát větší roli v oblastech konfliktu, ať už jde o Blízký východ nebo Ukrajinu, a více investovat do své bezpečnosti. „Válka zuří na hranicích Evropy a musíme být připraveni na to, co nás čeká. Pracujeme ruku v ruce s NATO. Jeden příklad: Rusko utrácí až 9 procent svého HDP na obranu. Evropa v průměru jen 1,9 procenta. V této rovnici je něco špatně. Naše výdaje na obranu musí růst. Potřebujeme jednotný trh pro obranu. Potřebujeme posílit obrannou průmyslovou základnu. Potřebujeme zlepšit vojenskou mobilitu. A potřebujeme společné evropské projekty v oblasti obrany,“ řekla.

Její Komise proto během prvních sta dnů mandátu přijme bílou knihu o budoucnosti evropské obrany, tedy jakousi strategickou zprávu nastiňující problémy a jejich řešení. „Mohu vás ujistit, že bezpečnost Evropy bude vždy prioritou této Komise,“ slíbila.

Kde na to vzít finance

Von der Leyen upozornila, že aby mohla tyto sliby splnit, musí Evropa spolupracovat a také zajistit potřebné finance. Roli v tom má hrát nový unijní víceletý finanční rámec, ale také soukromé investice. „Uvedu tři čísla: Podnikové výdaje na výzkum a vývoj v Evropě představují přibližně 1,3 procenta HDP. Ve srovnání s 1,9 procenty v Číně a 2,4 procenty ve Spojených státech. Tento rozdíl v soukromém kapitálu je hlavním důvodem, proč zaostáváme v celkových výdajích na výzkum a vývoj, a tím i v inovacích,“ uvedla. Proto bude prosazovat vytvoření Evropské unie úspor a investic.

Podnikům chce Von der Leyen ulevit od byrokracie. Chce proto zjednodušit pravidla, analyzovat různé sektory a přezkoumávat evropskou legislativu, aby firmám ulevila od regulační zátěže. Byznysu má pomoci také další sbližování jednotného evropského trhu a investice do vzdělávání. Jako další důležitá témata zmínila předsedkyně Komise také dostupnost bydlení či podporu zemědelců.

Schválení nové Evropské komise předcházela slyšení před výbory Evropského parlamentu. V těch jednotliví kandidáti na eurokomisaře představovali své vize. Nakonec byli poprvé v tomto století schváleni všichni nominanti. Jejich mandát oficiálně začne v neděli.

(knn)