Trh s komoditními deriváty bude zřejmě podléhat větší kontrole ze strany České národní banky (ČNB). V případě mimořádných situací se na něm bude muset zastavit obchodování. „Pokud by opět přišla nějaká nečekaně znepokojivá informace – říká se tomu černá labuť – tak se podle zmiňované novely bude moci pozastavit obchodování, aby situace dále neeskalovala. V opačném případě se totiž může vše negativně dotknout všech, tedy bank, podniků, institucí a v konečném důsledku i běžných spotřebitelů,“ řekl Ekonomickému deníku zemský ředitel finanční společnosti 4fin Vratislav Jůza.

Chystaná novela zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu, zavádí povinnost pozastavit obchodování na regulovaných komoditních trzích v případě nadměrných výkyvů cen a do rukou České národní banky dává coby pojistku pravomoc tak učinit v případě, že by tak neučinil organizátor trhu. Novela, která je implementací novely evropské směrnice MiFID II a reaguje na novelizaci evropského nařízení MiFIR, také odstraňuje některé administrativní požadavky a naopak přidává nové informační povinnosti u komoditních derivátů.

Důvodem novely je transpozice směrnice 2024/790, novelizující směrnici 2014/65/EU (MiFID II), a nařízení 2024/791, nahrazující nařízení 600/2014 (MiFIR) Evropského parlamentu a Rady (EU). Obě pozměňovací normy byly v EU přijaty 28. února 2024. „Návrh zákona přináší modernizaci a harmonizaci české legislativy v souladu s unijními pravidly. Zjednodušuje některé věci, například má zvýšené požadavky na konsolidaci obchodních informací a snížení povinnosti zveřejňovat málo využívané informace a tím posiluje transparentnost. Dále zvyšuje efektivitu a stabilitu kapitálových trhů,“ řekl Ekonomickému deníku Vratislav Jůza.

Ke zvýšení stability finančního trhu s komoditními deriváty má přispět rozšíření informační povinnosti o komoditních derivátech a zavedení mechanismů pro mimořádné situace, včetně pravomoci ČNB pozastavit obchodování. Legislativa reaguje na nedostatky odhalené během energetické krize v roce 2022. „V novele zákona tedy jde o to, aby se kvůli informaci, která by měla potenciál destruovat ceny na trhu, mohly na nějaký čas pozastavit obchody. Aby se v mezidobí koupil čas na nalezení řešení a jeho vysvětlení, a aby tak převládl ekonomický fundament a nikoliv emoce strachu, že se blíží konec světa,“ podtrhuje Jůza s tím, že jde obecně o to, aby se pak velké výkyvy kapitálového trhu nepřelily do reálné ekonomiky.

Mohlo by vás zajímat

Novela zákona o podnikání na kapitálovém trhu by měla vstoupit v platnost v září 2025.

Ivana Pečinková