V návrhu rozpočtu ministerstva spravedlnosti na příští rok se možná přesune asi 700 milionů korun z peněz na platy soudců a státních zástupců na platy všech zaměstnanců resortu. Předpokládá to pozměňovací návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), s nímž se dnes seznámili členové sněmovního ústavně-právního výboru. Právní výbor o ministrově úpravě kvůli procedurálním záležitostem nehlasoval, podporu jí ale vyjádřili v debatě i zástupci opozičního hnutí ANO Radek Vondráček a Helena Válková.

Na platy soudců a státních zástupců má mít ministerstvo spravedlnosti podle původního návrhu rozpočtu meziročně o 1,1 miliardy korun navíc. Náměstek ministra Radomír Daňhel očekává, že celý objem peněz se v souvislosti s navrhovanou platovou novelou nevyčerpá. Blažek proto navrhl přesun přibližně 700 milionů korun na platy úředníků ministerstva spravedlnosti, zaměstnanců soudů a státních zastupitelství, Probační a mediační služby a civilních zaměstnanců Vězeňské služby, uvedl náměstek, podle kterého úpravu už podpořil bezpečnostní výbor.

„Pokud bude k pozměňovacímu návrhu při schvalování (návrhu státního) rozpočtu přihlédnuto, tak se domnívám, že vyřešíme otázku stabilizace personálu v příštím roce,“ řekl Daňhel. Blažek poznamenal, že pro příští rok ministerstvo spravedlnosti není pravděpodobně schopné prosadit systémové řešení platů zaměstnanců v justici. Spočívalo by například v úpravě platových tabulek.

Odkládání problému, obavy z Ústavního soudu

Vládní platová novela předpokládá meziroční zvýšení soudcovských platů o zhruba 0,6 procenta. Od nich se odvíjejí i platy státních zástupců. Někteří poslanci, mezi nimi předseda pirátských poslanců Jakub Michálek, upozorňovali na to, že navrhovanou úpravu soudcovských platů by opět mohl zrušit Ústavní soud, jako to udělal letos v květnu a stát musel soudcům peníze i zpětně doplatit. „Je to jenom přehození horkého bramboru, odkládání problémů,“ komentoval pozměňovací návrh Tomáš Kohoutek (ANO).

Rozpočet ministerstva spravedlnosti má vzrůst z 35,76 miliardy korun schválených na letošek na 39,41 miliardy korun. Právní výbor k rozpočtové kapitole ministerstva nepřijal žádné stanovisko vzhledem k tomu, že koalice v něm neměla v době hlasování většinu. Výbor naopak podpořil rozpočtové kapitoly Ústavního soudu a Ústavu pro studium totalitních režimů. Rozpočet Ústavního soudu má vzrůst meziročně asi o 1,9 milionu na 244,2 milionu korun a ústavu pro studium totalit ze 187,4 milionu na 222 milionů korun.

Mohlo by vás zajímat