Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Záruku za podmínečně propuštěného může nabídnout i školka, řekl Ústavní soud

Záruku za člověka podmínečně propuštěného z výkonu trestu může převzít nejen zájmové sdružení, třeba spolek nebo odborová organizace, ale také soukromá mateřská škola, rozhodl Ústavní soud (ÚS). Trestní řád přiznává právo nabídnout záruku za dovršení nápravy odsouzeného výslovně jen „zájmovému sdružení občanů“. Z toho však podle ÚS nevyplývá, že by jiné subjekty takovou možnost neměly.

„Pro přijetí záruky není důležitá právní forma osoby poskytovatele, nýbrž to, zda věrohodně a uvěřitelně nabízí možnost pozitivního ovlivňování dovršení nápravy odsouzeného,“ stojí v nálezu, který je dostupný na webu ÚS.

Nález se týká opakovaně trestaného muže, který usiloval o podmíněné propuštění z výkonu trestu. Okresní soud Plzeň-město mu vyhověl. Přijal záruku obchodní společnosti, která provozuje mateřskou školu, a stanovil sedmiletou zkušební dobu. Krajský soud v Plzni dvakrát rozhodnutí zrušil, dvakrát však také zasáhli ústavní soudci.

Velká organizace není lepší než malá firma

Napoprvé vytkli krajskému soudu hlavně to, že se soustředil na mužovu trestní minulost a nezohlednil, že tentokrát už má zajištěné sociální, rodinné a pracovní zázemí pro život na svobodě a upřímně se snaží o zahájení nové životní etapy. Druhý nález se týká hlavně nepřijetí záruky mateřské školy. Krajský soud musí rozhodovat potřetí.

ÚS se nedomnívá, že jsou zájmová sdružení občanů pro nabídku záruky obecně způsobilejší než jiné subjekty. „Těžko například předpokládat, že by zájmové sdružení občanů v podobě odborové organizace čítající tisíce členů bylo schopno působit na podmíněně propuštěného účinněji než úzký kolektiv malé firmy, která poskytne podmíněně propuštěnému zaměstnání,“ stojí v nálezu.

(čtk)