S rozšířením kompetencí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) či zavedením dobrovolného klouzavého mandátu poslance počítá novela ústavy, kterou poslal do připomínkového řízení končící ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty). Změny by se mohly týkat i procedury podání ústavní žaloby proti prezidentovi či jmenování členů bankovní rady České národní banky (ČNB). Šalomoun končí v kabinetu v pátek v souvislosti s odchodem Pirátů z vlády, jeho funkci vláda obsazovat nebude.
Šalomoun zdůvodnil návrh plněním programového prohlášení vlády. To počítá s konzervativními změnami ústavy, přičemž slibuje ve shodě se Senátem hledat řešení diskutovaných témat. K parametrům změn se konalo několik jednání uvnitř koalice a s vedením Senátu, sdělil Šalomoun. „Považoval jsem proto za vhodné připravit normativní text, který bude mít šanci na přijetí,“ uvedl. Vzhledem ke konci ve vládě chtěl učinit první legislativní krok, tedy předložit návrh do připomínkového řízení. „Bude pak záležet na tom, zda bude vláda v dalším procesu pokračovat, či nikoli,“ uvedl.
Ústavní novelu doprovází úprava zákona o NKÚ, který rozšíření kompetencí úřadu popisuje jako jedno z nejdůležitějších opatření v boji proti korupci. Rozšiřuje působnost NKÚ o kontrolu nakládání s veřejnými prostředky státních podniků, fondů, příspěvkových organizací, národních podniků, zdravotních pojišťoven, regionálních rad regionů soudržnosti, České televize, Českého rozhlasu a dalších subjektů včetně firem, kde má většinový podíl stát.
Ústavní novela počítá také s dobrovolným klouzavým mandátem pro poslance. Nyní předpisy souběžný výkon funkce poslance a ministra nevylučují. Neumožňují tak členům vlády, aby se soustředili plně na výkon ministerské funkce, uvádí novela. Kvůli časové náročnosti obou funkcí přitom ministři mohou mít vyšší absence ve Sněmovně nebo se v komoře vyčerpávat na zasedáních, která nesouvisejí s jejich úřadem. „V tomto ohledu se proto navrhuje zavedení dobrovolného klouzavého mandátu poslance po vzoru Slovenska, kde mandát nezaniká, ale vykonává ho náhradník,“ stojí v návrhu.
Mohlo by vás zajímat
Prezidenta by mohla žalovat polovina poslanců
Pro podání ústavní žaloby na prezidenta pro velezradu nebo hrubé porušení ústavy je nyní nutný souhlas třípětinové většiny přítomných senátorů a třípětinové většiny všech poslanců. Podle novely by stačila polovina všech poslanců. „Skutečností, že se k podání ústavní žaloby je vyžadován souhlas kvalifikované většiny členů obou komor Parlamentu, se fakticky omezuje možnost jejího podání na případy extrémního pochybení prezidenta republiky,“ stojí ve zdůvodnění změny.
Nynější jmenování členů bankovní rady ČNB prezidentem označuje novela za nesystémové a dlouhodobě kritizované. „Způsob jmenování členů bankovní rady se navrhuje sjednotit se způsobem jmenování soudců Ústavního soudu. Jmenovat členy bankovní rady je nadále svěřeno výhradně prezidentu republiky, nicméně ke jmenování bude nově potřebný souhlas Senátu,“ stojí v návrhu.
Šalomoun podal demisi před týdnem v souvislosti s odchodem Pirátů z vlády. Koalici opustili poté, co premiér Petr Fiala (ODS) navrhl odvolat ministra pro místní rozvoj a předsedu Pirátů Ivana Bartoše z vlády. Považují to za porušení koaliční smlouvy. Ministrem pro místní rozvoj se dnes stal dosavadní karlovarský hejtman Petr Kulhánek (za STAN). Šalomoun se může zúčastnit ještě čtvrtečního zasedání kabinetu, ve vládě skončí 11. října.
Šalomoun nechce odhadovat, jaké má předpis šance na schválení. „Protože v Poslanecké sněmovně čeká na schválení řada připravených zákonů, jejichž projednávání eufemisticky řečeno drhne,“ dodal. Pro vládu budou důležitější, odhaduje. Připravit změnu však pokládal za prospěšné, i kdyby se ji nepodařilo schválit v nynějším volebním období. Připomněl, že byla poptávka po části týkající se NKÚ. „Je tak možné, že z návrhu bude použita pouze tato pasáž týkající se NKÚ,“ uvedl.