Zaměstnanci pražských státních zastupitelství dnes ráno začali stávkovat kvůli nízkým platům a ve stávce budou do úterka. Na vnějším chodu úřadů se protest výrazně neprojeví, v dalších dnech ale bude mít dopady zejména v podobě prodloužení lhůt, uvedl mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze (MSZ) Aleš Cimbala. Státní zastupitelství uzavřela podatelny, omezila odesílání pošty, sepisování podání a zapisování nových věcí. V nezbytných případech budou žalobci přijímat osobně doručená podání, především pokud půjde o podání od soudů či policie.
Stávkují zaměstnanci městského a všech obvodních státních zastupitelství v hlavním městě kromě Prahy 6, která však protest podpořila. Odbory odhadují, že se ke stávce na obvodních státních zastupitelstvích připojilo 102 zaměstnanců ze 109, kteří by dnes přišli do práce. Celkově jich na obvodech pracuje 117, část z nich je ale na rodičovské či mateřské dovolené. Na MSZ působí 59 administrativních pracovníků.
„Státní zástupci se i v těchto dnech dostaví k soudním jednáním,“ řekl dnes Cimbala. Spisy si podle něj vyžádali dopředu. Žádná líčení se tak kvůli stávce nebudou muset odročovat. Po skončení stávky ale budou podle mluvčího administrativní pracovníci zahlceni a lhůty pro vyřizování podání se prodlouží.
Státní zástupci, kteří ze zákona stávkovat nemohou, se za zaměstnance postavili. „Unie státních zástupců podporuje požadavky zaměstnanců státních zastupitelství, jejichž role je při výkonu působnosti státního zastupitelství nenahraditelná. Aktuální platové podmínky těchto pracovníků svědčí o dlouhodobém podfinancování státního zastupitelství,“ uvedla unie dnes ráno na sociální síti X.
Pod 20 tisíc hrubého
V sedmé platové třídě, což jsou pozice zapisovatelek a rejstříkářek, na které státní zastupitelství nejčastěji vypisují výběrová řízení, působí 92 lidí. Musí ovládat práci s výpočetní technikou a psaní na počítači, mít dobrou znalost češtiny, logické uvažování, schopnost porozumět právním pojmům i schopnost pracovat v kolektivu. Jejich nástupní hrubý plat je podle Cimbaly 18 680 korun, po 27 letech praxe pobírají 27 260 korun.
„Průměrný čistý výdělek po zahrnutí všech možných příplatků, osobních ohodnocení, odměn či příplatků za kombinovanou pozici je 29 217 Kč,“ uvedl mluvčí. Dodal, že na výši průměrného čistého příjmu mají vliv i uplynulé roky praxe. „Pro nás jako zaměstnavatele je problém, že nám pořád stárne věkový průměr zaměstnanců. S tímto nástupním platem nejsme v Praze schopni nabídnout konkurenční podmínky pro nové, mladé a schopné zaměstnance,“ řekl Cimbala.
Žalobci požádali, aby ve dnech stávky veřejnost využívala jiné formy komunikace na dálku, například datové schránky nebo e-podatelny. Trestní oznámení mohou lidé podávat na policejních služebnách.
Předsedkyně stávkového výboru Iva Jurová uvedla na začátku týdne v prohlášení k protestu, že zaměstnanci státních zastupitelství dosud neobdrželi z ministerstva spravedlnosti žádné vyjádření k petici, kterou ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) zaslali na jaře. Žádali v ní důstojné odměňování administrativních pracovníků a zavedení oddělených tarifů, které zohlední specifika jejich povolání a odpovědnost jejich práce. Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že se zástupci odborů v justici pravidelně jedná, a to včetně představitelů odborových svazů, soudů i státních zastupitelství.
(čtk)