Ministr spravedlnosti Pavel Blažek Foto: Ministerstvo spravedlnosti

Soudy ochromí třídenní stávka zaměstnanců. Peníze chybí podle Blažka i kvůli dorovnání platů soudcům

Odborový svaz justice vyhlásil na příští týden stávku. „Bude trvat tři dny,“ sdělila České justici zástupkyně odborů Anna Pospíšilová. Protest kvůli nízkým platům administrativních pracovníků na soudech bude probíhat 7. až 9. října. Místopředseda Nejvyššího soudu Petr Šuk dnes upozornil, že návrh rozpočtu nepočítá s růstem platů v justici. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek reagoval, že v rozpočtu nejsou peníze i kvůli nálezu Ústavního soudu, který znamenal dorovnání platů.

„Nález Ústavního soudu, který znamenal okamžitou nutnost dorovnání platů soudců, znamenal výdaj státu ve výši cca půl miliardy korun. I proto je velmi obtížné najít prostředky na platy soudní administrativy, o což jsem se snažil. Pro stávkující tak bohužel nemám v tuto chvíli žádnou pozitivní zprávu,“ uvedl Blažek na síti X. Ústavní soud konstatoval, že trvalé snížení koeficientu pro výpočet soudcovské platové základny nebylo odůvodněné a projednané se zástupci justice. 

To odmítla Soudcovská unie. „Vyjádření ministra Blažka považujeme za nešťastné. Důvodem nutnosti vyplacení doplatku části oprávněných nároků soudců je protiústavní zásah zákonodárců. Na možnou protiústavnost zásahů do platů soudců byli poslanci marně upozorňováni i ministrem pro legislativu v roce 2022,“ reagovali její zástupci na síti X.

České soudnictví se podle odborářů dlouhodobě potýká s problémy, které ohrožují základní práceschopnost celého systému. „Zásadní podfinancování, nedostatečné personální kapacity a enormní pracovní vytížení vede k tomu, že ztrácí možnost zajistit úkoly včas a kvalitně,“ uvedly odbory v prohlášení.

„Stávka se dala očekávat, zvlášť když vidíme návrh rozpočtu. Neodpovídá to tomu, co padlo za sliby a já jsme u toho jednání byl. Záleží na tom, jak se k tomu postaví předsedové soudů. Řada soudců podporovala jednodenní stávku, ale zároveň se snažila, aby práce nezůstala stát. Třídenní stávka už je ale něco jiného a těžko můžeme administrativu nahradit,“ řekl České justici prezident Soudcovské unie Libor Vávra s tím, že pro soudce je to nepříjemné, ale za celé měsíce, kdy problém graduje nezaznamenal, že by se někdo vyslovil proti stávce. „Každý soudce si uvědomuje, že potřebuje kvalitní personál,“ dodal.

Ke stávce se podle Pospíšilové připojí zaměstnanci všech soudů s výjimkou Ústavního soudu. „Ke stávce se k dnešnímu dni přihlásilo 90 procent zaměstnanců okresních a obvodních soudů a 65 procent zaměstnanců soudů vyšších instancí,“ uvedla Pospíšilová. Stávková pohotovost bude podle odborů trvat i po skončení stávky.

Na platové podhodnocení zaměstnanců soudů dlouhodobě poukazují také představitelé justice. Skutečný průměrný plat justičního personálu byl loni 36.916 korun, průměrná mzda v Česku přitom dosáhla 43.341 korun. Podle odborářů je reálná situace taková, že zaměstnanci nemají peníze na obstarání životních potřeb.

Místopředseda Nejvyššího soudu Petr Šuk byl společně s Vávrou iniciátorem dohody o postupném navyšování platu justiční administrativy. Návrh rozpočtu na rok 2025 však podle Šuka tuto dohodu nerespektuje. „Předpokládám, že jde jen o chybu ministerstva financí, kterou pan ministr Zbyněk Stanjura (ODS) napraví,“ řekl dnes pro Českou justici Šuk.

Zaměstnanci soudů stávkovali za vyšší platy 29. května. Do jednodenního výstražného protestu se podle odborářů zapojilo 95 procent justičního personálu.

Eva Paseková