Sněmovna dnes schválila zavedení dvoustupňových kárných řízení se soudci, státními zástupci a exekutory, tak aby se účastníci mohli proti verdiktu odvolat. Změnu předpokládá vládní novela, která obsahuje například také změny v kárných senátech a zavedení možnosti dohody o vině a kárném opatření. Předlohu nyní dostanou k posouzení senátoři.
V současnosti je jediným kárným soudem Nejvyšší správní soud (NSS) a rozhodnutí kárného senátu lze zvrátit pouze návrhem na obnovu řízení nebo ústavní stížností. Nově by podle novely vedly kárná řízení v prvním stupni Vrchní soudy v Praze a v Olomouci. Odvolacím kárným soudem by byl vedle NSS také Nejvyšší soud (NS).
Efekt změn zpochybnil v diskusi předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. „K demokratické společnosti patří možnost přezkumu rozhodnutí,“ uvedl k tomu Vladimír Balaš (STAN).
Na sněmu Soudcovské unie změnu kritizoval také předseda Ústavního soudu Josef Baxa. Podle něj zákonodárci mění fungující systém.
Sněmovna odmítla pozměňovací návrh ústavně-právního výboru, který upravoval složení a početnost senátů pro prvostupňová kárná řízení. Členy neměli být zástupci NSS a NS, jak předpokládá vládní verze. Výbor tento pozměňovací návrh Heleny Válkové a Zuzany Ožanové (obě ANO) podpořil v červnu jen v souvislosti s momentální opoziční většinou při jednání. Válková dnes argumentovala také tím, že kárné senáty by měly mít lichý, a nikoli sudý počet členů.
Dohoda o vině
Novela dále zavádí možnost dohody o vině a kárném opatření. Ten, proti komu je návrh podán, v ní bude muset prohlásit, že spáchal skutek, který je předmětem dohody. Kárný senát dohodu neschválí, pokud ji bude považovat za nesprávnou či nepřiměřenou. Sněmovna do novely doplnila Balašovu úpravu o možnost odvolání i kvůli závažnému porušení práv kárně obviněného při sjednávání dohody o vině a kárném opatření nebo v řízení o jejím schválení. Předloha také omezuje okruh případů, v nichž se soudcům a státním zástupcům dočasně zproštěným výkonu funkce zpětně doplácí část platu.
Soudcům i státním zástupcům hrozí za kárné provinění důtka, snížení platu či nejpřísnější odvolání z funkce, soudcům navíc odvolání z funkce předsedy senátu. Exekutora lze za kárný delikt postihnout napomenutím, pokutou nebo odvoláním z exekutorského úřadu.
Dolní komora novelou upravila podle návrhu Marka Bendy (ODS) délku praxe nutnou pro jmenování do funkcí předsedů a místopředsedů soudů. Nyní je shodně pětiletá. Nově má být tato délka praxe předpokladem jen pro funkci předsedy Nejvyššího soudu, Nejvyššího správního soudu a vrchního soudu. Předsedou krajského soudu by se mohl stát soudce s nejméně čtyřletou praxí a předsedou okresního soudu s nejméně dvouletou praxí. U místopředsedů soudů by byla podmínka praxe vždy poloviční než u předsedů.
(epa, čtk)