Ministr financí Zbyněk Stanjura s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem Foto: Úřad vlády Foto: Úřad vlády

Schůzka odborů s Blažkem a Stanjurou stávku na soudech neodvrátila

Dnešní schůzka ministrů spravedlnosti a financí Pavla Blažka a Zbyňka Stanjury (oba ODS) s justičními odbory neodvrátila ohlášenou třídenní stávku zaměstnanců soudů kvůli nízkým platům. Ministři odborářům slíbili, že jednání budou poté pokračovat. Ještě před trvalou změnou tarifů je možným řešením příplatek, který by musela schválit vláda. Odbory po protestu zůstanou ve stávkové pohotovosti. Účastníci schůzky to sdělili novinářům. Zástupkyně odborů odhadly, že od příštího roku dostane justiční personál průměrně o sedm až osm procent více než letos. Požadovaly 15 procent.

„Hlavním požadavkem zaměstnanců je změnit způsob systému odměňování a na tom musíme dále pracovat. Co se týče navýšení prostředků pro platy, byla nám přislíbena průměrná částka 41.104 Kč na rozpočtované místo pro zaměstnance soudu,“ uvedla místopředsedkyně justičních odborů Marie Šafrová. Připustila, že vlastní tabulky pro zaměstnance soudů jsou práce na dlouhou dobu. „Do té doby potřebujeme něco, co jde udělat rychleji,“ vysvětila.

„Důvodem stávky není to, že by vláda nesplnila závazky, které jsme učinili představitelům soudců, nikoliv odborářů. Dorovnávání během tří čtyř let na úroveň ostatních zaměstnanců veřejné správy se plní,“ prohlásil ministr Blažek. „Tahle vláda slízla to, co se neřeší dlouhodobě,“ doplnil.

Odbory kvůli podprůměrným platům vyhlásily třídenní stávku od příštího pondělí do středy, zapojit se má výrazná většina justičního personálu. Soudcovská unie míní, že protest zásadně omezí fungování soudů.

Justiční zaměstnanci jsou dvojího druhu. První skupina spadá pod správu soudu a stará se o jeho provoz jako pracovníci sekretariátu, účetní, ekonomové, informatici nebo řidiči. Druhá skupina – takzvaně „ve výkonu“ – se pak bezprostředně podílí na vyřizování soudní agendy. Počátkem loňského roku to podle ministerských statistik bylo 6425 lidí, z toho nejvíce – 4299 – na nejnižším stupni soudní soustavy, tedy u okresních soudů. Jsou mezi nimi zapisovatelé, vyšší soudní úředníci, asistenti soudců, rejstříkoví vedoucí, protokolující úředníci, soudní tajemníci a soudní vykonavatelé.

Justice není podfinancovaná, míní ministr

Ministr zároveň odmítl, že by justice byla podfinancovaná, ačkoliv připustil, že justiční aparát je veliký problém. „Soudní budovy stojí, jsou krásně opravované,“ řekl Blažek a poukázal také na platy soudců. Odboráři mají na podfinancování justice jiný názor, Šafrová ale zmínila, že „to není vina této vlády“. „Vzhledem k těm inflacím a tomu, jak je všechno dražší, to bouchlo,“ uzavřela.

Odbory v úterý uvedly, že protestu se od pondělí do středy zúčastní 90 procent zaměstnanců okresních soudů a 65 procent zaměstnanců soudů vyšších instancí. Zapojit se mají všechny soudy s výjimkou Ústavního soudu. Ten však stávku podpořil. Ministr Blažek po vyhlášení protestu řekl, že rozpočet téměř nelze měnit, protože na to stát nemá peníze. Zmínil také, že letos musel na základě rozhodnutí Ústavního soudu dorovnat platy soudcům ve výši půl miliardy korun. Soudcovská unie se následně ohradila proti tomu, aby spojoval nápravu nezákonného rozhodnutí státu s dlouhodobým podfinancováním justice.

Za vyšší platy stávkovali zaměstnanci všech českých soudů s výjimkou Ústavního už 29. května. Do jednodenního výstražného protestu se tehdy podle odborářů zapojilo 95 procent justičního personálu. Měli omluvené neplacené volno, zameškanou práci museli dohnat v následujících dnech. Soudy kvůli nedostatku personálu zrušily řadu naplánovaných jednání.

(čtk, epa)