Nejvyšší správní soud (NSS) s konečnou platností zrušil pokutu 100 000 korun, kterou porodní asistentka z Plzeňska dostala za provázení několika žen při porodu v jejich domácím prostředí. Nový náhled na pomoc asistentek při domácích porodech se tak po zářijovém nálezu Ústavního soudu promítá i do judikatury NSS. Ústavní soud řekl, že pomoc při domácím fyziologickém porodu není zdravotní péčí, nepodléhá tedy ani regulaci podle zákona o zdravotních službách.
„Za doprovázení při domácím porodu tedy nemůže být nikdo, ani osoba odborně vzdělaná jako porodní asistentka, přestupkově stíhán podle zákona o zdravotních službách,“ stojí v dočasně zpřístupněném rozsudku NSS.
Pokutu ženě uložil v roce 2020 Krajský úřad Plzeňského kraje a potvrdilo ji ministerstvo zdravotnictví. Krajský soud v Plzni poté dospěl k závěru, že porodní asistentky mohou u klientek doma vést takové porody, které je možné, vzhledem k jejich konkrétním okolnostem, zvládnout bez technického a věcného vybavení zdravotnických zařízení.
NSS nyní zrušil všechna úřední rozhodnutí i plzeňský rozsudek. Uvedl, že zákon o zdravotních službách se na pokutovanou činnost asistentky vůbec nevztahoval, nijak ji nereguloval. „Pokuta jí tedy vůbec neměla být uložena. Ne však proto, že postupovala v souladu se zákonem o zdravotních službách, jak tvrdil krajský soud, ale protože postupovala mimo tento zákon, a správní orgány tedy nebyly oprávněny ji na základě tohoto zákona trestat,“ uvedl NSS.
Mohlo by vás zajímat
Dříve NSS zastával opačný postoj
Před zářijovým nálezem Ústavního soudu měl NSS postoj shodný s úřady. Opakovaně řekl, že vedení fyziologického porodu je zdravotním výkonem a jeho poskytnutí je podmíněno technickým a věcným vybavením, které se nachází ve zdravotnických zařízeních, nikoliv v domácím prostředí rodiček.
Zastánkyně domácích porodů nedávný nález Ústavního soudu uvítaly. Unie porodních asistentek uvedla, že díky verdiktu mohou porodní asistentky svobodně asistovat u domácích porodů bez obav z pokuty až milion korun. Mnozí zdravotníci nadále pokládají porody mimo zdravotnické zařízení za zbytečné riziko pro matku i dítě.
Ústavní soud v nálezu kriticky poukázal také na to, že právní úprava činnosti porodních asistentek je „velmi spletitá až nepřehledná, pro adresáty obtížně srozumitelná, a zejména co se týče potenciálních sankcí také poměrně nepředvídatelná“. „Taková situace je v právním státě nežádoucí,“ konstatoval soud v nálezu. Proto apeloval na státní orgány, aby nepřehlížely problémy, které současná právní úprava domácích porodů přináší a aby do budoucna reflektovaly vývoj v oblasti porodnictví a reprodukčních práv.