Sněmovna patrně upraví pravidla advokátních úschov peněz proti riziku jejich zpronevěry. Náhrady poškozeným lidem by vyplácela advokátní komora ze zvláštního garančního fondu. Předpokládá to pozměňovací návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), který podal při dnešním druhém čtení k vládní novele, jež má mimo jiné posílit advokátní mlčenlivost. Předlohu by mohla dolní komora schvalovat nejdřív ve druhé polovině listopadu.
Garanční fond by měl podle úpravy vzniknout s rokem 2026. Náhrada by mohla činit až 2,5 milionu korun na jednu úschovu, v případě kupní ceny z prodeje nemovitosti k bydlení až pět milionů korun. Náhrady by komora vyplácela jednou ročně, stala by se věřitelem advokáta, který škodu způsobil. Pravidla pro správu fondu včetně výše příspěvků by určil podle pozměňovacího návrhu sněm Advokátní komory.
Každý účet pro úschovu by podle úpravy musela banka označit jako ‚“účet advokátní úschovy“. Advokát by na takový účet nesměl hotovost vkládat a ani ji vybírat, možnosti nakládání s penězi by měl omezené. Banka by musela klientům advokátů oznamovat pohyby na účtech, a to před samotným převodem. Klient by tak mohl podle zdůvodnění zabránit vyplacení peněz z úschovy, pokud by odporovalo smlouvě o úschově. Advokátní komora by získala k úschovám širší kontrolní pravomoc, a to i díky prolomení bankovního tajemství.
„Cílem návrhu je minimalizace rizik spjatých s potenciální zpronevěrou advokátních úschov peněžitých prostředků ze strany advokáta a posílení důvěry klientů v advokátní úschovy jako bezpečné služby,“ napsal Blažek v důvodové zprávě. K jeho úpravě se přihlásili i zástupci Pirátů a opozičního hnutí ANO.
Z poslední doby je známý případ advokátky Hany Sukové, kterou policie stíhá pro podezření ze zpronevěry celkem více než 150 milionů korun. Blažek v důvodové zprávě uvedl, že v několika případech z let 2006 až 2022 byla zpronevěřena více než miliarda korun. Celkový objem peněz přijatý do úschov představuje podle zdůvodnění nejméně 500 miliard korun ročně. Advokátní úschovy se využívají při vypořádání kupní ceny například při prodeji nemovitých věcí, při převodu podílů v družstvech a kapitálových společnostech a při vypořádání podílového spoluvlastnictví a společného jmění manželů.
Vládní novela také zpřesňuje a rozšiřuje ochranu před takzvaným vinklařením, tedy nabízením, zprostředkováním a poskytováním právních služeb lidmi, kteří k tomu nemají zákonné oprávnění. Advokátním koncipientům umožní výkon praxe na zkrácený úvazek a České advokátní komoře konání on-line sněmů. Předloha dále upravuje například eLegalizaci, tedy postup advokáta v souvislosti s úředním ověřováním elektronického podpisu klienta.
Ústavně-právní výbor podpořil koncem března pozměňovací návrh předsedy Radka Vondráčka (ANO), podle kterého se komora nebude muset zabývat kárnými podněty vůči advokátům kvůli jejich politickému působení nebo vyjadřování. Dnes Vondráček navrhl zařadit advokátní koncipienty do okruhu osob, kteří se při vstupu do soudní budovy nemusejí podrobit bezpečnostní kontrole.
(čtk)