Podkopávání soudní nezávislosti, narušování důvěry občanů ve spravedlnost. Tak Kolegium předsedů krajských soudů a Městského soudu v Praze reaguje po ostrém výroku ministra spravedlnosti Pavla Blažka ohledně rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS) o platech soudců. O tom ministr řekl, že jej nepovažuje za ústavní. „Politické zásahy do soudcovských platů, které se tváří jako rozpočtové úspory, jsou ve skutečnosti útokem na právní stát a jeho principy,“ píše Kolegium v prohlášení zaslaném České justici.

„Kolegium předsedů krajských soudů a Městského soudu v Praze s velkým znepokojením sleduje další pokusy této vlády zpochybňovat rozhodnutí Ústavního soudu ve věci ústavnosti platů soudců. Ústavní soud jako garant nezávislosti a ochrany právního státu jasně rozhodl, že snížení platů soudců bylo v rozporu s Ústavou,“ píšou předsedové soudů.

Nastavením platů zákonodárců, členů vlády, prezidenta či soudců se musejí politici znovu zabývat v souvislosti s květnovým verdiktem Ústavního soudu, jenž zrušil s platností od příštího roku zákonný koeficient nutný pro jejich výpočet. Soud uvedl, že letošní snížení soudcovských platů, které spočívalo v trvalé změně tohoto koeficientu, odporuje ústavnímu pořádku.

Jakékoliv snahy o revizi tohoto rozhodnutí podle soudců nejen podkopávají soudní nezávislost, ale narušují důvěru občanů ve spravedlnost jako pilíř demokratického státu.

Mohlo by vás zajímat

„Stát může fungovat a být efektivní pouze tehdy, když mu občané důvěřují. Opakované útoky a snahy o marginalizaci soudců tímto způsobem oslabují důvěru veřejnosti nejen v justici, ale i v samotné fungování státu. Politické zásahy do soudcovských platů, které se tváří jako rozpočtové úspory, jsou ve skutečnosti útokem na právní stát a jeho principy,“ dodává Kolegium v prohlášení, které podpořila také Soudcovská unie ČR.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek Foto: Úřad vlády

Nedostatek respektu se projevuje i podfinancováním justice

Soudci podle něj nesmí být nástrojem politických her a nesystémových zásahů, které zpochybňují jejich pozici. „Nedostatek respektu ze strany politiků se projevuje i dlouhodobým podfinancováním justice a opomíjením oprávněných požadavků našich zaměstnanců na dorovnání výše jejich platů na úroveň ostatní veřejné správy,“ stojí dále v prohlášení.

Vládu, ministra spravedlnosti i poslance předsedové soudů vyzvali, aby respektovali rozhodnutí Ústavního soudu.

Byť to špičky justice výslovně neuvádějí, prohlášení reaguje zejména na výrok ministra spravedlnosti Pavla Blažka. Ten v noci ze středu na čtvrtek na plénu Poslanecké sněmovny zpochybnil ústavnost rozhodnutí ÚS. „I já se hlásím k tomu, že nepovažuji dosavadní judikaturu Ústavního soudu, pokud jde o platy soudců, za ústavní,“ uvedl Blažek. Podle informací České justice poté předsedové soudů společně se Soudcovskou unií pracovali na vydaném prohlášení.

Jak Blažek podotkl, nevadilo by mu, pokud by se Ústavní soud musel znovu zamyslet nad privilegiem soudců. Pokud bere krajský soudce 185 000 korun měsíčně, ministr nepovažuje za porušení jeho nezávislosti, pokud by měl 170 000 korun. „To už není chápání ústavnosti tak, jak si ji dovolím chápat já,“ řekl Blažek. „Poslední nález Ústavního soudu mě vede k tomu, že jsem připravený do takového sporu jít,“ doplnil.

I další politici se v poslední době pustili do kritických výroků na adresu soudcovských platů. „Nemůžeme připustit, že soudci jsou mimo a žádná solidarita se na ně nebude nikdy vztahovat,“ uvedl například ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. 

Rozhodnutí vlády o růstu platů vrcholných politiků, soudců a státních zástupců o 6,95 procenta v příštím roce soudci opakovaně kritizovali.  „Každý pozorovatel si musí klást otázku, zda stát, jehož vláda jde znovu a znovu vědomě proti nálezům Ústavního soudu, je ještě právním státem. Je to nedůstojné a zničující pro právní i politickou kulturu,“ řekl České justici místopředseda Nejvyššího soudu Petr Šuk s tím, že opakované řešení problému se zmrazováním platů soudců a politiků už je „fraškou“. Jako závod ke dnu pak opakované zásahy do soudcovských platů, které jsou navázány na výpočet platů politiků, označil předseda Nejvyššího správního soudu Karel Šimka.

(knn)