Národní centrála proti organizovanému zločinu spustila v pondělí ráno razii, která se týká údajného podplácení v pražském dopravním podniku. Zásah je dozvukem známé kauzy Dozimetr. Podle Vrchního státního zastupitelství v Praze bylo zahájeno trestní stíhání 13 osob, zadržen byl podle zdrojů Ekonomického deníku i generální ředitel podniku Petr Witowski.

„Mohu pouze v obecné rovině uvést, že náš útvar Národní centrála proti organizovanému zločinu dnešního dne provádí úkony trestního řízení,“ řekl k akci mluvčí centrály Jaroslav Ibehej.

„Dozor v této věci vykonává státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní stíhání 13 osob bylo zahájeno pro úplatkářské trestné činy související s plněním veřejných zakázek Dopravního podniku hl. m. Prahy,“ doplil pak státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze Adam Borgula.

Razie se má týkat Komplexního zabezpečovacího systému metra. Policie má k dispozici odposlechy, ale má zmapovány i finanční toky.

Mohlo by vás zajímat

Klíčovou postavou je podle informací Ekonomického deníku pražský podnikatel Jindřich Špringl, obviněný už dříve v korupční kauze Dozimetr.

Obviněn byl ale i jeho syn Jindřich Špringl mladší a jejich akciová společnost ANALOGIA. Podle neoficiálních zjištění měla policie mapovat finanční toky právě od rodiny Špringlů a jejich společnosti.

V kauze byl také obviněn spolupracující obviněný v kauze Dozimetr Pavel Dovhomilja.

Dalšími jsou podnikatel z Brna Roman Juřík, pražský podnikatel Marek Doležal a společnosti AŽD Praha s.r.o. a Information Systems Factory Group s.r.o.

Velkou část obviněných představují top manažeři pražského Dopravního podniku a to: člen představenstva a personální ředitel dopravního podniku Jiří Špička, technický ředitel – Metro a člen představenstva dopravní společnosti Marek Kopřiva, bezpečnostní ředitel firmy Bohdan Frajt, vedoucí odboru Investice Metro Martin Kadlec, člen představenstva Plzeňských městských dopravních podniků a člen dozorčí rady pražského Dopravního podniku Jan Marek a projektový manažer Michal Studnička.

„Řeší se, že měli figurovat na výplatní pásce Špringlů,“ sdělil Ekonomickému deníku zdroj z vyšetřování.

Přestože byl generální ředitel podniku Petr Witowski zadržen také, obviněn podle posledních informací nebyl.

Náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib (Piráti) podle ČTK očekává kvůli dnešnímu zásahu policie v sídle dopravního podniku rezignaci jeho generálního ředitele Petra Witowského. Pokud to neudělá, navrhne jeho odvolání, řekl dnes po jednání rady hlavního města Hřib.

„Za mě je zcela zřetelné, že ředitel Witowski má rezignovat,“ řekl Hřib.

Pokud tak Witowski neučiní, Hřib navrhne jeho odvolání na jednání dozorčí rady DPP, jejíž řádné zasedání je naplánováno za 15 dní.

Witowského do Dopravního podniku dotlačilo hnutí Praha sobě. To po předchozích metropolitních volbách volbách obsadilo funkci náměstka primátora pro dopravu, kterým se stal Adam Scheinherr. Se jménem Petra Witowskiho ale přišel náměstek pro finance Pavel Vyhnánek, který se s ním znal ze svého působení v České spořitelně.

Zakázky DPP řeší policie opakovaně. Z poslední doby je nejznámějším případem právě kauza Dozimetr, kterou dozoruje rovněž Borgula. Obžaloval v ní devět lidí z účasti na organizované zločinecké skupině, úplatkářství a praní špinavých peněz. Obžaloba tvrdí, že skupina obsadila v DPP důležité pozice tak, aby spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Praha podala v souvislosti s kauzou trestní oznámení, protože následné audity v DPP podle města ukazují na to, že některé zakázky byly předražené, že firma nevýhodně vynakládala finanční prostředky a že v ní byla korupce.

V minulosti se k soudu dostal také případ údajně předražených jízdenek, v němž figuroval bývalý šéf DPP Martin Dvořák či lobbista Ivo Rittig. Justice ale všechny stíhané osvobodila.

(hrb)