Předseda České advokátní komory Robert Němec a prezident Exekutorské komory Jan Mlynarčík na sněmu Soudcovské unie Foto. Soudcovská unie

Chtěl jsem svůj úřad přejmenovat na zastavárnu, kritizuje zastavování exekucí šéf komory Mlynarčík

Justiční personál je naštvaný na exekutory kvůli zastavování bezvýsledných exekucí a exekucí na malé dlužné částky. „My jsme si to nevymysleli. Měl jsem nutkání přejmenovat svůj úřad na zastavárnu. Původně měli exekutoři exekuce provádět, nyní je hlavně zastavují,“ řekl prezident Exekutorské komory Jan Mlynarčík na sněmu Soudcovské unie v Táboře.

Soudy jsou podle ministerstva spravedlnosti zastavováním bezvýsledných a marných exekucí enormně zatížené a nejsou se stávajícím počtem zaměstnanců schopné agendu zajistit bez prostředků na výplatu odměn a přesčasů. „Svět je zahlcen překotnými událostmi, u nás se nic nemění. Před rokem jsem žádal soudy o trpělivost při zastavování bagatelních exekucí. V konečné fázi máme marné exekuce,“ řekl Mlynarčík. Novela exekučního řádu zavedla soudům od loňského srpna povinnost hradit odměnu exekutorům za zastavení exekuce pro bezvýslednost. Podle Exekutorské komory politici „setrvale neadekvátně upevňují roli dlužníků“. Za posledních 5 let došlo k úpravě nezabavitelné částky více než 10x.

Tarif se nenavyšuje

Mlynarčík popřál personálu na soudech, aby byl za svoji práci náležitě oceněn a upozornil, že exekutoři nejsou vázáni na státní rozpočet a zaměstnance tak platí ze svého. Připomněl, že exekutoři dlouhodobě naléhají na navýšení exekutorského tarifu. „Ministerstvo nás chápe, naše požadavky jsou prý spravedlivé. Přišly povodně, odešli Piráti a tarif stále nemáme. U starších kolegů panuje skepse a frustrace a odcházejí,“ řekl prezident Exekutorské komory a připomněl, že zaniká stále více exekutorských úřadů. Stát by si měl podle Mlynarčíka uvědomit, že vymáhání pohledávek úřady typu Celní správa se prodraží.

Sněm Soudcovské unie Foto: Soudcovská unie

Podporu pracovníkům v justici vyjádřil i předseda České advokátní komory Robert Němec. Poděkoval také soudcům za podporu při vyjednávání o navýšení advokátnímu tarifu a to i přesto, že při oficiálních připomínkách ze strany soudů zazněly směrem k navyšování i negativní reakce. „Bohužel u veřejnosti se nám nepodařilo vysvětlit roli advokátů a advokátního tarifu. Často zmiňovaní bohatí advokáti, kteří jsou v diskuzích zmiňováni, pracují na základě smluvních odměn a tarif se jich netýká,“ uvedl Němec. Dodal, že neodpovídající tarif poškozuje v první řadě klienty a ohrožuje dostupnost právních služeb.

Šéf USZ: Na spravedlnost jde málo peněz

Rozpočtové kroky vlády v poslední době kritizoval i šéf Unie státních zástupců Tomáš Foldyna. „Stát nevznikl historicky proto, aby se staral o důchody nebo stavbu bytů, ale proto, aby chránil určitou skupinu obyvatel. A především, aby poskytl záruku výkonu práva a spravedlnosti. Na tuto povinnost stát začíná rezignovat,“ míní Foldyna. Rozpočet ministerstva spravedlnosti má být pro příští rok 35 miliard korun a to je na zajištění spravedlnosti pro 10 milionů obyvatel podle něj málo. „Politická reprezentace by se nad tím měla zamyslet. Celá veřejnost je pod masáží médií a sociálních sítí a stát se chová jako Jánošík,“ dodal.

V dalším bloku na sněmu vystoupil například prezident Notářské komory Radim Neubauer nebo člen prezidia Unie obhájců Tomáš Sokol. Podle něj si obhájci uvědomují vážnost nedostatku financí v justici, protože všichni „jsme na jedné lodi“. Další stávku justičního personálu by vnímal jako katastrofu. Neblahá situace se projevuje i u obhájců, kterých ubývá a hrozí, že v některých okresech nebudou k dispozici obhájci k nutným úkonům v rámci obhajoby ex offo. S justicí podle Sokola obhájci spolupracují dobře až na nedávný incident s infografikou na Městském soudu v Praze.

Hlavním tématem letošního sněmu Soudcovské unie je zatím nedostatek financí v justici. Rozhodnutí vlády o růstu platů vrcholných politiků, soudců a státních zástupců o 6,95 procenta v příštím roce podle prezidenta Soudcovské unie Libora Vávry neodpovídá nálezu Ústavního soudu.

Eva Paseková