Věznice Bělušice Foto: Vězeňská služba

Vzpoura ve věznici: Odvolací soud řeší nepokoje v Bělušicích

Odvolací soud v Ústí nad Labem se dnes začal zabývat případem vzpoury vězňů v Bělušicích na Mostecku na podzim 2020. Prvoinstanční soud v Mostě vyměřil Tomáši Opeltovi 4,5 roku odnětí svobody a Josefovi Lukáčovi dvě léta. Oba mají zaplatit vzniklou škodu vězeňské službě a policejnímu ředitelství Ústeckého kraje, Opelt okolo 428.000 korun a Lukáč zhruba 806.000 korun. Záminkou nepokojů byla podle obžaloby obava odsouzených z nákazy covidem. Soudkyně jednání odročila na 9. října, kdy chce vynést rozhodnutí.

Lukáč při nepokojích podle žalobce slovně napadal dozorce a svým chováním strhl ostatní vězně k neukázněnosti. Kopl do katru, zamřížovaných dveří, stojí v obžalobě. Opelt podle obžaloby vzpouru organizoval. Oba obžalovaní byli v době protestů ve výkonu trestu. Opelt byl později propuštěn, v současné době si však opět odpykává trest. Vinu před soudem odmítli. Opelt navíc tvrdil, že se nepokojům snažil zabránit. Ředitel věznice Ondřej Kroupa jeho verzi později ve své výpovědi potvrdil.

Opeltův obhájce Zdeněk Grus řekl, že podle dokazování se jeho klient nedopustil skutků uvedených v obžalobě, protože v jeho prospěch hovoří většina vyslechnutých svědků. Podle něj šlo o krizovou situaci. „Vyčítat vězňům za této situace, že mohli jednat zkratkovitě, a ukládat jim tresty, považuji za nepřiměřené,“ dodal.

Druhý obhájce Dušan Hebort, který zastupuje Lukáče, má za to, že šlo o samovolné nepokoje, nikoli o vzpouru. Řekl, že Lukáč má poruchu osobnosti a s chováním ve věznici má problém. Navíc se poté, co kopl do katru, obžalovaný uklidnil. Oba advokáti navrhli obžalované zprostit obžaloby.

Obžalovaný Opelt si nadále stojí za svou nevinou. „Nejlíp vím, jak to tam probíhalo a co se tam dělo. Všechno bylo úplně jinak a místo mě by tu měl stát jiný člověk,“ řekl dnes před soudem. Doplnil, že si žádný trest nezaslouží.

Státní zástupce řekl, že odvolání nejsou důvodná. Prvoinstanční soud podle něj právní závěr správně odůvodnil, stejně tak i výrok o trestu. Navrhl odvolání zamítnout.

Do protestů se první den zapojilo 200 vězňů, další den se k nim připojily další dvě stovky. Policie tehdy zavřela přístupové trasy k věznici včetně obce Bělušice a nepouštěla do obce nikoho kromě místních a dozorců z věznice. Věznice Bělušice je věznice s ostrahou. Její kapacita je 578 míst, vyplývá z informací na webu Vězeňské služby ČR.

(čtk)