Ilustrační foto: Business Forward

Velké firmy budou muset mít vyvážené zastoupení žen a mužů, novela míří do finále

Velké obchodní společnosti v Česku zřejmě budou muset zajistit vyvážené zastoupení žen a mužů ve svém vedení. Ženy by v něm měly tvořit aspoň třetinu. Příslušná novela zákona o podnikání na kapitálovém trhu, která nové pravidlo zavádí, je po dnešku ve Sněmovně před závěrečným schvalováním. Norma přenáší do české legislativy evropskou směrnici. Podle ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN) ji přebírá v minimalistické verzi. Sněmovna možná odloží účinnost novely z letošních Vánoc na polovinu příštího roku.

„Nemyslím si, že ten zákon řeší nějaký společenský problém,“ řekl poslanec opozičního hnutí ANO Milan Feranec. Poukázal na to, že jednou z dotčených firem je i výrobce nápojů Kofola, kterému povodeň v uplynulých dnech vyplavila závod v Krnově a další provozy. Ptal se, jestli tedy Kofola bude řešit jako svůj hlavní problém vyvážené zastoupení žen v dozorčích radách.

Trojice koaličních poslanců v čele s Janou Bačíkovou (ODS) předložila pozměňovací návrh, který upravuje přechodná ustanovení a prodlužuje lhůtu pro splnění povinnosti zvolit cíl vyváženého zastoupení. Podle návrhu vlády by tato povinnost připadla na poslední termín 28. února 2025. Poslanec ODS Jiří Havránek chce odložit účinnosti z letošního 24. prosince na 1. červenec 2025.

Požadavky se mají týkat firem s víc než 250 zaměstnanci a ročním obratem přes 50 milionů eur, nebo aktivy přes 43 milionů eur. Společnosti by měly buď mít v dozorčích a správních radách nejméně 40 procent žen, nebo by jich v představenstvu i radách měly mít dohromady aspoň 33 procent. To platí i pro muže, pokud by se ve vedení ocitli v menšině. Podle podkladů by se zákon týkal společností ČEZ, Komerční banka, Moneta Money Bank, Philip Morris ČR, Kofola a Colt CZ Group.

Pravidla vybírání vedení musí být podle návrhu jasná, neutrální a jednoznačná po celou dobu od přípravy přes předběžný a užší výběr i stanovení skupin kandidátů. Pokud firma svůj cíl u podílu žen a mužů neplní, měla by upřednostnit ze dvou kandidujících se srovnatelnou kvalifikací a předpoklady toho z méně zastoupené skupiny. Pokud by to neudělala, mohl by se neupřednostněný kandidát či kandidátka obrátit na soud a žádat i finanční náhradu. Firma by musela prokázat, že nepochybila.

Společnosti by měly vyváženého složení vedení podle podkladů dosáhnout do pololetí 2026. Informace o pokroku a výběru kandidátů by měly zveřejňovat. Za nedodržování postupu by hrozily pokuty.

(čtk)