Krejčí a další lidé, které zastupovala, se u soudů v různých krajích domáhali toho, aby ochránily čestnost kampaně a zakázaly využívat plakát s textem „Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší chirurgové z dovozu“. Na plakátě je obrázek muže tmavé pleti s nožem v ruce. Poukazovali také na plakát s obrázkem dvou romských chlapců s cigaretou. Snímek vytvořila umělá inteligence a doprovází jej nápis „Říkají, ať chodíme do školy, ale naši to maj’ na háku…“.
Krajské soudy návrhům nevyhověly, nezasáhl ani ÚS. Už v prvním odmítavém usnesení napsal, že se kritici kampaně SPD měli ještě obrátit na Nejvyšší správní soud (NSS), což zopakoval i nyní, a to přesto, že Krajský soud v Českých Budějovicích výslovně uvedl, že kasační stížnost k NSS není v dané věci přípustná.
„Stěžovatel měl možnost a povinnost vyčerpat před podáním ústavní stížnosti kasační stížnost, neboť kasační stížnost byla přípustná. Vzhledem k nesprávnému poučení krajského soudu o nepřípustnosti kasační stížnosti tak může učinit v prodloužené lhůtě tří měsíců,“ stojí v novém usnesení, které ČTK poskytla Natálie Nechvátalová z odboru vnějších vztahů ÚS.
Senát se zpravodajem Milanem Hulmákem zdůraznil, že se nezabýval argumenty proti konkrétním plakátům. „Z toho, že ÚS dospěl k závěru o nepřípustnosti stěžovatelovy ústavní stížnosti, nelze dovozovat jakékoliv hodnocení tohoto plakátu nebo kampaně vedené volební stranou,“ uvedli ústavní soudci.
Krejčí kritizuje nedostatečné odůvodnění a také to, že soud neposkytl návod, jak se lze podobným motivům ve volebních kampaních efektivně bránit. „Po procesní stránce ÚS nemohl rozhodnout jinak. Neměl jinou možnost. Chceme-li jinak definovat pravidla volební kampaně, musíme změnit právní úpravu,“ reagoval na síti X ústavní soudce David Uhlíř.
Organizace Romea, středočeský krajský koordinátor pro menšiny Cyril Koky a další podali už v srpnu kvůli kontroverzní kampani trestní oznámení na hnutí SPD, jeho předsedu Tomia Okamuru, strany Trikolora a PRO a jejich marketéry. Podle oznamovatelů je plakát s romskými chlapci rasistický, šíří nenávist vůči romské menšině a hanobí ji. Okamura poté ČTK řekl, že trestní oznámení potvrzují, že SPD svými plakáty „udeřilo hřebíček na hlavičku“. Vyobrazení označil za alegorie. Policie už před tím zahájila úkony trestního řízení kvůli plakátu SPD s mužem tmavé pleti s nožem v ruce.
Ústavní soud v létě odmítl také stížnost Krejčí, která kritizovala kampaň strany PRO v letošních volbách do Evropského parlamentu. Podle stížnosti byl způsob vedení kampaně neslučitelný s hodnotami demokratického právního státu. Krejčí se domáhala vyslovení neplatnosti volby nových europoslanců i náhradníků, tedy v podstatě opakování voleb. Právní úprava ale takový zásah neumožňuje, uvedl soud.
„Návrh stěžovatelky tak byl odsouzený k nezdaru,“ stálo v usnesení pléna se zpravodajem Jiřím Přibáněm. Soud ale připustil, že kampaň některých kandidátů lze vnímat jako „přinejmenším pokleslou“.
(čtk)