Opoziční radní naznačil na sociální síti Facebook spojení mezi městskou firmou a střelbou na jiného radního. Soud mu nařídil zaplatit jedno euro za pomluvu. Argumenty o veřejném zájmu a politickém projevu ho nevyvinily z občanskoprávní odpovědnosti ani před Evropským soudem pro lidská práva (ESLP).
Za politický projev, který sepsal na Facebooku v náznacích a pomocí demagogie spojením nesouvisejících událostí, byl odsouzen francouzskými soudy radní města k platbě jedno euro za poškození pověsti a k nákladům řízení ve výši 1 500 euro. Evropský soud pro lidská práva rozsudek francouzských soudů potvrdil a stížnost na porušení Článku 10 – svoboda projevu v případu Lefebvre v. Francie zamítl.
O rozhodnutí hlasoval senát, ve kterém zasedla i česká soudkyně Kateřina Šimáčková. Hlasoval jednomyslně. Úplný rozsudek ve francouzštině byl vyhlášen ve Štrasburku 29. srpna 2024.
Snad se podaří vystopovat mafiánské excesy pronajímatele
Stěžovatelem před Evropským soudem pro lidská práva byl dnes takřka sedmdesátiletý Jean-Paul Lefebvre z francouzského města Noisy le Sec, kde působil jako opoziční radní. V roce 2014 informoval dopisem státního zástupce o zpronevěrách páchaných v souvislosti s veřejnými zakázkami městskou akciovou společností SAEM, která spravovala 30% sociálního bytového fondu ve městě. Členové správní rady byli radní a předseda byl starosta.
Přečtěte si celý článek s předplatným elektronického Media Network Magazínu
- přináší exkluzivní informace, analýzy a komentáře o klíčových změnách v oblasti ekonomiky, práva a zdravotnictví
- zaměřuje se na nejzásadnější problémy jednotlivých oblastí a způsoby jejich řešení
- věnuje se strategickým otázkám rozvoje
Irena Válová