Nejvyšší soud, jenž je národním koordinátorem pro evropský identifikátor judikatury (ECLI – European Case Law Identifier) za Českou republiku, v průběhu letních měsíců tohoto roku dokončil závěrečné technické fáze procesu zavedení ECLI na všech třech vrcholných soudech České republiky. Za Nejvyšší soud to oznámil vedoucí oddělení Sbírky soudních rozhodnutí a stanovisek a zástupce národního koordinátora ECLI Michal Ježek.
Vyhledávání relevantní judikatury bylo před vytvořením ECLI velmi komplikované a časově náročné. Například bylo-li známo, že rozsudek nejvyššího soudu členského státu A je zajímavý pro konkrétní právní debatu. Dotčená věc byla zaevidována v různých vnitrostátních a mezinárodních právních databázích, avšak v každé databázi měl rozsudek jiný identifikátor.
Díky systému ECLI bude stačí jediné vyhledávání v jednom vyhledávacím rozhraní za použití jednoho identifikátoru k tomu, aby byly nalezeny všechny výskyty rozhodnutí ve všech připojených vnitrostátních či mezinárodních databázích.
Zatímco do letošního léta byla Evropské komisi pro účely unijního online vyhledávače (ECLI Search Engine) zasílána data Nejvyššího soudu a Ústavního soudu, nově se přidala též data Nejvyššího správního soudu.
Mohlo by vás zajímat
Uživatelé z Evropské unie i celého světa nyní mohou díky identifikátoru ECLI prostřednictvím vyhledávače ECLI Search Engine nalézt údaje o více než 333 tisících rozhodnutí, pocházejících od českého Ústavního, Nejvyššího a Nejvyššího správního soudu. Jmenované soudy, které prostřednictvím svých rozhodnutí napomáhají sjednocení a určování směru rozhodovací praxe české justice, se tak ještě více otevřely zahraničním zájemcům, např. z řad advokátů či soudů, řešícím případy s mezinárodním prvkem a přesahem do českého práva.
Hlavní prvky ECLI
- „ECLI“: k identifikaci, že se jedná o evropský identifikátor judikatury,
- kód země,
- kód soudu, který rozsudek vydal,
- rok vydání rozsudku,
- pořadové číslo tvořené až 25 alfanumerickými znaky ve formátu, který si určí každý členský stát. Číslo může obsahovat tečky, avšak nesmí obsahovat žádná další interpunkční znaménka.
(epa)