Bývalý irský ministr financí Michael McGrath se zřejmě stane příštím komisařem Evropské unie (EU) pro demokracii, spravedlnost a právní stát. Z funkce ministra financí kvůli kandidatuře odstoupil v červnu. Je známý svým technokratickým a úřednickým přístupem k politickým otázkám. Irsko dosud mělo portfolio odpovědné za finanční služby a proto země považuje zisk právního portfolia jako ústup ze silné pozice.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v úterý odhalila kandidáty na nové eurokomisaře. Komisař pro spravedlnost je odpovědný za vedení úsilí EU o řešení porušování zásad právního státu ze strany členských států neb za prosazování právních předpisů a také za boj proti korupci. Roli v současnosti zastává belgický politik Didier Reynders. „Michael McGrath bude komisařem pro demokracii, spravedlnost a právní stát. Pověřil jsem ho zodpovědností za pokrok v „Evropském štítu demokracie“. Povede také naši práci v oblasti právního státu, boje proti korupci a ochrany spotřebitele,“ uvedla Von der Leyen.
McGrath pochází z irského Corku a celý život pracoval v oblasti účetnictví. Je ženatý a má sedm dětí. Působil u firmy KPMG a následně pracoval jako finanční kontrolor a vedoucí manažerských informací a systémů na University College Cork. Úspěch v politické kariéře zaznamenal ve straně Fianna Fáil nejdříve jako ministr veřejných výdajů a reforem a poté jako ministr financí. Při návrhu rozpočtu pro rok 2023 McGrath řídil řadu důležitých a složitých právních předpisů prostřednictvím irského parlamentu včetně transpozice směrnice EU o minimálním zdanění.
V roce 2024 McGrath založil dva nové dlouhodobé fondy – Future Ireland Fund a Infrastructure, Climate and Nature Fund – aby podpořil udržitelnost a odolnost irských veřejných financí do budoucna. Při sestavování rozpočtu pro rok 2024 zavedl snížení daně z příjmu a opatření na podporu domácího podnikání.
Mohlo by vás zajímat
Portfolia Spravedlnosti a rovnosti bylo dříve součástí portfolia pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost pohlaví pod komisařkou Věrou Jourovou. Tato dvě portfolia však byla v roce 2019 rozdělena.
Musí obstát při grilování v EP
Zatím není jisté, že složení komise zůstane tak, jak bylo navrženo. Nyní kandidáty na komisaře čekají slyšení v příslušných výborech Evropského parlamentu, takzvaná grilování, a i v minulosti vždycky nejméně jeden komisař „neprošel“. Naposledy, v roce 2019, to byli eurokomisaři dokonce tři.
Kdy začnou slyšení v jednotlivých parlamentních výborech, by mělo být jasnější v příštích dnech. Nejprve nicméně musí výbor pro právní záležitosti (JURI) přezkoumat prohlášení kandidátů o jejich finančních zájmech. Podle některých expertů by mohlo grilování začít v období mezi dvěma říjnovými plenárními zasedáními, což by znamenalo v týdnu od 14. října, jiní ale zmiňují až začátek listopadu. Slyšení se navíc mohou zkomplikovat, protože mnozí eurokomisaři spadají podle svého portfolia pod více europarlamentních výborů. A pokud si je budou chtít vyslechnout všichni příslušní členové EP, bude složité vše logisticky naplánovat. Každý z výborů nicméně nemusí eurokomisaře „grilovat“ sám, ale mohou proběhnout i společná „grilování“.
V případě, že europoslanci nikoho neodmítnou, mohla by nová Evropská komise začít pracovat už od 1. listopadu. Spíše se ale čeká, že některý z návrhů neprojde a komise by tak mohla být funkční patrně až od 1. prosince letošního roku, spekuluje se dokonce až o 1. lednu. O schválení či neschválení celé komise rozhodují europoslanci většinou odevzdaných hlasů.
Eva Paseková