Soudcovský talár Foto: Ministerstvo spravedlnosti

Soudce Švaňhal byl uznán vinným z křivého obvinění, hrozí mu že přijde o talár

Bývalý předseda Okresního soudu ve Žďáře nad Sázavou a nyní soudce Roman Švaňhal byl uznán vinným z přečinu křivého obvinění. Okresní soud v Třebíči mu udělil povinnost zaplatit poškozené bývalé družce 30 tisíc korun. Dalších 30 tisíc korun pak žena může vymáhat v občanskoprávním řízení. Soudce se proti rozhodnutí odvolal. Jako první o tom informoval Deník. Podle mluvčího Ministerstva spravedlnosti by pravomocné rozhodnutí, pokud by potvrdilo Švaňhalovu vinu, znamenalo jeho konec jako soudce.

Původně dostal Švaňhal za křivé obvinění zaplatit 30 tisíc korun na základě trestního příkazu, proti tomu se však odvolal. Švaňhal měl bývalou družku křivě obvinit v roce 2018. Tehdy tvrdil, že se žena křikem a boucháním na dveře snažila vniknout do jeho bydliště. To se jí mělo údajně podařit vylomením dveří. Události vylíčené Švaňhalem se však na základě policejního šetření ukázaly jako nepravdivé. Trestní oznámení měl podat nikoliv v den, kdy k němu mělo dojít, ale ve chvíli kdy zjistil, že na něj bývalá družka podala trestní oznámení kvůli vyhrožování a týrání. „My můžeme více činit ve chvíli, kdy je o vině rozhodnuto pravomocně (nabyde právní moc). Pokud by soud rozhodnutí potvrdil, pak by následoval zánik funkce soudce,“ uvedl pro Českou justici mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Švaňhal už o talár dříve přišel, nakonec ale uspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu a do funkce se tak vrátil.

Roky táhnoucí se kauzu domácího násilí mezi Švaňhalem a jeho družkou se kterou křivé obvinění souvisí ukončil Nejvyšší soud letos v lednu. Původně soudce dostal podmínku za to, že vydíral svou někdejší partnerku a vyhrožoval jí. Podle NS však šlo spíše o přestupek proti občanskému soužití.

Bývalý předseda okresního soudu podle obžaloby v letech 2015 až 2017 hrozil své tehdejší partnerce tím, že ji vyhodí na ulici nebo že z ní udělá blázna. Vyhrožoval jí svým vlivem a tím, že ji připraví o možnost stýkat se se synem. Ponižoval ji, vulgárně urážel a posmíval se jí, uváděla obžaloba. Obhajoba opakovaně poukazovala na to, že partnerka je nedůvěryhodná a že trestní řízení zneužila k tomu, aby získala do péče společného syna.

Čtěte také: Trestní právo není určeno k postihu domácího násilí ve všech formách. NS dal opět za pravdu soudci Švaňhalovi

Obvodní soud pro Prahu 4 a Městský soud v Praze se případem zabývaly opakovaně. Nejprve byl Švaňhal odsouzen za týrání osoby žijící ve společném obydlí. Rozhodnutí však tehdy NS zrušil kvůli nesprávné právní kvalifikaci. Muž se prý choval bezohledně a celkově morálně nepřijatelně, nešlo však o týrání. Poté si Švaňhal vyslechl dvacetiměsíční trest vězení s podmínečným odkladem na 30 měsíců za vydírání a nebezpečné vyhrožování.

V rozhodnutí, které verdikt zrušilo NS zdůraznil, že trestní represe je krajní prostředek, který se má uplatňovat zdrženlivě a pouze v nejzávažnějších případech. „Trestní právo jako nejrobustnější prostředek ingerence státu není určeno k postihu domácího násilí ve všech jeho formách a projevech, ale má poskytovat nezbytnou ochranu tam, kde jsou intenzivním a velmi citelným způsobem dotčeny zájmy chráněné trestními zákony,“ stojí v rozsudku.

Švaňhal se tak vrátil do taláru a nyní působí jako soudce ve Žďáru nad Sázavou.

Eva Paseková