Slovenská vláda týden po rozhodnutí místního ústavního soudu, který posvětil její dřívější klíčové změny v trestním právu včetně snížení trestů za řadu trestných činů, dnes schválila návrh, který kromě jiného některé trestní sazby naopak zvyšuje. Ministerstvo spravedlnosti to zdůvodnilo výsledky konzultací s Evropskou komisí. Ta už dříve vyzvala Slovensko, aby změny v trestním zákoníku neprosazovalo zrychleně a aby nerušilo elitní složku prokuratury bez důkladného uvážení; navzdory tomu slovenská vládní koalice tyto změny ve sněmovně v únoru prosadila.
Kabinet premiéra Roberta Fica nyní schválil návrh další novely trestního zákoníku, která počítá se zpřísněním trestů za některé korupční trestné činy a také za opakované provinění v souvislosti se správou daní, tedy například za neplnění daňových oznamovacích povinností nebo zatajování či zkreslování údajů potřebných pro určení daně. Novela také počítá s přísnějším posuzováním promlčení a ukládání trestů vězení u trestných činů, které se týkají poškozování finančních zájmů Evropské unie; jde například o podvody v souvislosti s čerpáním peněz z evropských fondů.
Únorová novela trestního zákoníku a dalších zákonů, jejichž příprava a schvalování ve slovenské sněmovně vyvolala v zemi protivládní demonstrace, zavedla zpravidla nižší tresty za korupci, majetkovou či hospodářskou kriminalitu, dále zkrátila promlčecí doby trestných činů a zrušila elitní útvar prokuratury. Klíčové části tohoto balíčku slovenský ústavní soud minulý týden potvrdil, za protiústavní označil jen některé dílčí změny v trestním právu. Větší část změn z únorového balíčku zákona ohledně trestního práva nezačala v zemi platit, protože jejich platnost pozastavil ústavní soud. To se změní zveřejněním jeho zmíněného rozhodnutí ve sbírce zákonů.
Ficova vláda obhajovala dřívější rozsáhlé změny v trestním právu snahou o sladění slovenské právní úpravy se zákony platnými v evropských zemích, elitní útvar prokuratury (ÚSP) zase označila za podjatou instituci. Podle opozice je cílem hlavně zajistit beztrestnost pro stíhané lidi s vazbami na nynější vládní koalici. Právě už rozpuštěný ÚSP vykonával dozor nad vyšetřováním například desítek obviněných v případech z doby dřívějšího vládnutí Ficovy strany Směr-sociální demokracie.
Mohlo by vás zajímat