Příslušníci NCOZ Ilustrační foto: NCOZ

NCOZ loni otevřela 73 kauz, ve 42 případech dala návrh na podání obžaloby

Národní centrála proti organizovanému zločinu zveřejnila svoji výroční zprávu za rok 2023. Během roku 2023 bylo otevřeno 73 nových kauz, v 59 případech došlo k zahájení trestního stíhání a v 42 případech byl podán státnímu zástupci návrh na podání obžaloby.

Novým prvkem, který se objevuje ve statistice NCOZ, jsou dohody o vině a trestu, které byly uzavřeny v 13 případech. Proporčně převažují případy z oblasti hospodářské kriminality a korupce, jde o 122 trestních případů z celkem 255 zpracovávaných kauz během roku 2023.

NCOZ tvrdí, že se jí v loňském roce povedlo zajistit majetek v hodnotě 6,36 miliardy korun. Poměr mezi hodnotou zajištěného majetku a způsobenou škodou je 48,8 procent.

NCOZ ve zprávě uvedla několik kauz, které považuje za profilující a ukazující rozsah práce tohoto celorepublikového policejního útvaru. „V lednu 2023 byl zadržen gruzínský vor v zakoně, který se připravoval na provedení nájemné vraždy. Za povšimnutí stojí, že objednávka směřovala proti novinářce žijící v USA kritizující íránský režim. Po vyčerpání právních možností v České republice byl vydán k stíhání
do USA,“ uvedla NCOZ.

Kauza s názvem TEPICH se pak týká manipulace veřejných zakázek na stavby dopravní infrastruktury. „Stíhána je skupina 22 fyzických osob a 11 právnických osob, které vytvořily zločineckou skupinu napojenou na Ředitelství silnic a dálnic,“ konstatoval policejní útvar.

V případu HATIN byla zadržena skupina 14 osob, která se podílela na převozech nelegálních migrantů. „Osoby měly zorganizovat neoprávněné překročení státní hranice České republiky nejméně tisícovce ilegálních migrantů, od kterých měly inkasovat minimálně 2 miliony eur,“ popsali policisté.

Investiční podvod se škodou více než 1 miliarda korun pod názvem CRYFIN představuje příklad podvodu na principu tzv. Ponziho schématu. Společnost měla podle NCOZ nabízet investiční příležitosti v oblasti neregulovaného trhu s kryptoměnami. Peněžní prostředky byly místo investování použity na úhradu životního stylu obviněných a provozní náklady.

„RIO je případ popisující kriminální skupinu, které se povedlo získat vliv na zadávání zakázek Magistrátem města Pardubic. Celkem 19 fyzických a 2 právnické osoby byly obviněny v souvislosti s podezřením na systémovou manipulaci veřejných zakázek. Z prováděného vyšetřování vyplynula i další možná trestná činnost obviněných,“ vypíchla dále NCOZ.

Posledním z uváděných profilových kauz je případ AUTOSTRÁDA II. „Jedná se o klientelistický kartel stavebních firem, kterým se podařilo ovládnout zadávání stavebních zakázek u Správy silnic Olomouckého kraje. Organizované skupině se mělo podařit vytvořit mechanismus, díky kterému obvinění narušili hospodářskou soutěž oboru dopravních staveb tím, že dokázali do zadávacích podmínek prosadit požadavek na jejich provedení speciální technologií, kterou však disponovaly pouze dvě stavební firmy v ČR. Způsobená škoda byla předběžně stanovena na desítky milionů korun. Škoda přitom spočívá nejen v penězích vyplacených za neprovedené nebo špatně provedené práce, ale i v tom, že některé již hotové stavební objekty bude nutné odstranit a znovu přebudovat,“ tvrdí detektivové.

V oblasti mezinárodní spolupráce probíhala setkání s Europolem, Interpolem a Evropským úřadem veřejného žalobce. „Povedlo se navázat kontakty s Úřadem vyšetřování ministerstva spravedlnosti (MJIB) na Taiwanu. Bylo podepsáno memorandum o porozumění mezi Státním úřadem vyšetřování Ukrajiny (SBI) a NCOZ,“ informuje dále centrála.

Memorandum o strategickém partnerství a spolupráci bylo podepsáno s Úřadem pro hospodářskou bezpečnost Ukrajiny (ESBU). „V analytické části se věnujeme čtyřem tématům – trestní spolupráci na evropské úrovni s Úřadem evropského veřejného žalobce, dopadům války na Ukrajině na bezpečnostní prostředí, mezinárodním sankcím jako novému fenoménu v organizované kriminalitě a nelegální migraci, kde vedle sebe paralelně existují mody operandi v převážení migrantů po balkánské trase a sofistikovanější zneužívání pracovních víz.

„Do budoucna lze očekávat na evropské úrovni dvě zásadní témata, která zcela mění evropské bezpečnostní prostředí. Je to pokračující nelegální migrace a dopady ruské agrese proti Ukrajině. Všechny významné bezpečnostní hrozby pro Českou republiku jsou a budou s těmito tématy v nějaké míře spojeny,“ dodává v úvodním slově k výroční zprávě NCOZ.

Detaily z výroční zprávy si lze přečíst ZDE.

(hrb)