Předseda ÚS Josef Baxa a místopředsedkyně ÚS Kateřina Ronovská Foto: Ústavní soud

Předseda Ústavního soudu Baxa uvítal dvě ženy na místopředsednických postech

Předseda Ústavního soudu (ÚS) Josef Baxa uvítal, že na místopředsednických postech jsou dvě ženy. Ke Kateřině Ronovské přibyla Veronika Křesťanová, kterou na Pražském hradě do funkce jmenoval prezident Petr Pavel.

Pavel také jmenoval dva nové ústavní soudce – právníka a sociologa Jiřího Přibáně a Tomáše Langáška z Nejvyššího správního soudu. Za více než rok od prezidentova nástupu do úřadu už se ÚS obměnil ze dvou třetin, nových je 10 z 15 soudců.

Baxa uvedl, že Křesťanová si za necelý rok u ÚS získala velkou autoritu, je velmi pracovitá, schopná a moudrá. Ocenil, že ve vedení soudu jsou dvě ženy. „Je to výborné rozhodnutí. Velmi to vítám. Přiznám se, že jsem si to tak potají přál, i když jsem plně respektoval pravomoc pana prezidenta,“ uvedl.

Pro předsedu ÚS je zásadní, aby důležité věci diskutovalo celé plénum, ne jen vedení ÚS. Rozhodnutí by podle něj měli soudci přijímat ve shodě, a to nejen té soudní, ale také organizační či personální.

Letos skončí funkční období ještě jednomu ústavnímu soudci Davidu Uhlířovi, příští rok dalším dvěma. Baxa by si přál, aby Pavel minimálně jednou nominoval další ženu. „Jinak to nechám na hradních architektech. Oni si předsevzali, jak má být soud složen a jak budou vybírat a hledat, takže nebudu dávat žádná doporučení,“ dodal.

„Je to pro mě obrovská pocta. Možná právě proto, že to je po té roční práci, kdy mě znají ti, kteří mě jmenovali i se kterými spolupracuji,“ řekla Křesťanová, která se stala ústavní soudkyní loni v srpnu. S kolegy se podle ní názorově liší, jsou ale „orchestrem, který funguje“. S novou funkcí se podle ní změní náplň její práce, méně se bude účastnit rozhodovací činnosti. „Což je mi vlastně líto,“ poznamenala.

To, že má ÚS nyní dvě místopředsedkyně, je podle ní dobrá zpráva na veřejnost. „Je to myslím zasloužené, ale troufnu si říct snad kvůli tomu, jaké jsme, a nejen kvůli jakého jsme pohlaví,“ doplnila.

Langášek doufá, že ÚS podpoří v jeho moudrosti a rozvážnosti na úkor ukvapenosti a povrchnosti. Považuje se za konzervativního v přístupu k ústavě a právu, s hlubokým respektem k jejímu obsahu. „Nebudu tam číst nic, co v ní napsáno není. V tomto smyslu bychom měli být všichni konzervativci,“ řekl.

Přibáň by chtěl na ÚS přinést pohled právního filozofa, člověka se zkušenostmi s právními systémy a kulturami anglo-amerického směru, který zároveň působil v akademické sféře. Za klíčové hodnoty soudců ÚS považuje nezávislost a nestrannost. „I stranám sporu musí vždy dát stejný prostor, zvážit argumenty. To si myslím, že je základ, na kterém se má stavět a ze kterého má vycházet každý ústavně-právní argument a nález,“ dodal.

(čtk)