Titul LL. M. z Právnické fakulty Univerzity Karlovy místopředsedovi České golfové federace Karlovi Čelikovskému, který médiích je titulován jako právník, advokát, působí v advokátní kanceláři, řeší právní otázky golfové federace, zveřejňuje právní stanoviska, nejspíš zůstane. A to přesto, že právníkem z pohledu českého práva podle zjištěných skutečností vůbec není. Při nedávném pátrání Ekonomického deníku deníku vyšlo najevo, že při přihlášení do mezinárodně uznávaného kursu na pražských právech Čelikovský předložil fakultě se diplomem s dodatkem k diplomu, vydanými Zakarpatskou státní Univerzitou na Ukrajině (Transcarpathian State University Ukraine). Takto nabyté vzdělání v neakreditovaném studijním programu je podle ministerstva školství zcela mimo režim zákona o vysokých školách. A Čelikovským nabytý titul magistr není v souladu s tuzemským zákonem o vysokých školách
Titul LL. M. je zkratkou anglického sousloví Master of Laws nebo latinského Legum Magister. Karel Čelikovský jej získal po vystudování kurzu na Právnické fakultě Karlovy univerzity. Čelikovský byl účastníkem mezinárodně uznávaného kurzu LL.M. se specializací na sportovní právo od 1. října 2017 do 27. května 2019. Za kurz zaplatil. Ekonomický deník o tom podrobně informoval ZDE.
Na otázku, jakým vzděláním, ze které vysoké školy, se Karel Čelikovský prokázal při nástupu do studijního
programu LL.M. na právnické fakultě, pak škola uvedla, že „Mgr. Karel Čelikovský, LL.M. se prokázal diplomem s dodatkem k diplomu, kterým mu byl udělen akademický titul magistr práva (ve zkratce Mgr.)., vydaným Zakarpatskou státní Univerzitou na Ukrajině“.
Karel Čelikovský podle fakulty studoval na Transcarpathian State University Ukraine ve studijním programu Právo, v oboru Právo a právní věda. Graduoval pak 7. června roku 2011.
Mohlo by vás zajímat
Z veřejných zdrojů vyplývá, že ke studiu na této škole nebylo třeba jezdit na Ukrajinu. Škola měla pobočku v Praze s názvem Mezinárodní institut podnikatelství a práva. Její absolventi se pokoušeli dosaženého vzdělání a titulů používat v České republice, což se ukázalo jako značně problematické.
Tento institut (nikoliv vysoká škola) se stal veřejně známým především v důsledku tzv. kauz plzeňských práv. Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni, respektive přesněji rektor této univerzity, totiž v minulosti dříve absolventům tohoto institutu vysokoškolské diplomy uznávali jakožto rovnocenné k českému vzdělání, takzvaně titul z Ukrajina nostrifikovali. Nostrifikované tituly byly později absolventům Mezinárodního institutu podnikatelství a práva odebrány. Ti se kvůli tomu soudili, ale bezúspěšně.
To, že Čelikovského titul magistr, Mgr., kterým se prokazuje, nemá v České republice žádnou validitu, potvrdilo ministerstvo školství.
„Lze s jistotou říci, že takto nabyté vzdělání v neakreditovaném studijním programu, a tedy zcela mimo režim zákona o vysokých školách, by nemohlo vést jako vzdělání akademického stupně k výkonu právní praxe, pokud je zde absolutorium akreditovaného studijního programu v oblasti vzdělávání právo podmínkou. Uvedeným způsobem nabytý titul ´magistr´ se zkratkou ´Mgr.´ není v souladu s tuzemským zákonem o vysokých školách,“ dodala mluvčí ministerstva Tereza Fojtová.
K názorům a budoucím rozhodnutím informace neposkytujeme
Ekonomický deník se proto znovu obrátil podle zákona o poskytování informací na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, zda bude studium a titul Karla Čelikovského nějak řešit. Ta však žádost zamítla s odůvodněním, že se dotazujeme na „názory, budoucí rozhodnutí a vytváření nových informací“.
„Nyní projednávaná žádost obsahově navazuje na dvě předchozí žádosti žadatele. V nich žadatel žádal Právnickou fakultu UK o informace týkající se kurzu LL.M., který na Právnické fakultě UK absolvoval Mgr. Karel Čelikovský, LL.M. Právnická fakulta UK předchozím dvěma žádostem vyhověla a poskytla žadateli požadované informace. Nynější žádosti však již vyhovět nelze. Je tomu tak z toho důvodu, že se v ní žadatel nedomáhá ´informací´ ve smyslu zákona o svobodném přístupu k informacím, ale ´názorů, budoucích rozhodnutí a vytváření nových informací´, na které se povinnost Právnické fakulty
UK poskytovat informace nevztahuje,“ zareagovala fakulta na otázky Ekonomického deníku.
Fakulta doplnila vysvětlení v obecné rovině, ze kterého vyplývá, že nabytí titulu LL.M. na základě doložení v České republice neplatného vzdělání před studiem, řešit nejspíš nebude.
„Kurz LL.M. je upraven v § 60a zákona o vysokých školách. Tento kurz není vysokoškolským studiem a vzdělání v něm získané není vysokoškolským vzděláním ve smyslu zákona o vysokých školách. Účastníci kurzu nejsou studenty vysoké školy. A titul LL.M. udělený na základě absolvování tohoto kurzu není akademickým titulem,“ uvedla Právnická fakulta Univerzity Karlovy.
Zmiňovaný paragraf zákona o vysokých školách upravuje vzdělávání v mezinárodně uznávaném kursu.
„V rámci své vzdělávací činnosti může veřejná vysoká škola poskytovat bezplatně nebo za úplatu vzdělávání v mezinárodně uznávaném kursu orientovaném na zvýšení odbornosti studentů nebo absolventů vysoké školy. Bližší podmínky kursu stanoví vnitřní předpis. Účastníci kursu s ním musí být seznámeni předem. O absolvování studia v rámci kursu vydá veřejná vysoká škola jeho účastníkům osvědčení. Úspěšným absolventům kursu může veřejná vysoká škola udělit mezinárodně uznávaný titul. Účastníci kursu nejsou studenty podle tohoto zákona,“ stojí v zákoně.
Podmínky pro přijetí do kurzu LL.M. na Právnické fakultě Univerzity stanoví už zmíněný paragraf zákona o vysokých školách a dále opatření děkana z roku 2011.
Podmínkou pro přijetí do kurzu LL.M. je absolvování, popřípadě i jen studium „právnického vzdělávání magisterského, resp. jemu na roveň postaveného typu (prokazováno ověřenou kopií diplomu, resp. dokladem o studiu)“. V případě absolventa zahraniční vysoké školy postačuje pro splnění této podmínky předložení diplomu vydaného zahraniční vysokou školou, popřípadě předložení úředně ověřené kopie takového diplomu.
„Pro splnění podmínek pro přijetí do kurzu LL.M. není nutné, aby vysokoškolské vzdělání uchazeče absolvované na zahraniční vysoké škole bylo uznáno v České republice postupem podle § 89 a následně zákona o vysokých školách (tj. nostrifikováno). Podobně není nutné, aby vysokoškolské vzdělání uchazeče absolvované na zahraniční vysoké škole bylo srovnatelné s magisterským studijním programem v oboru právo na vysoké škole v České republice podle zákona o vysokých školách. Podmínky pro přijetí a absolvování kurzu LL.M. na Právnické fakultě UK podle § 60a zákona o vysokých školách na jedné straně a podmínky pro uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání v oboru právo podle § 89 a následně zákona o vysokých školách jsou tedy podstatně odlišné,“ dodala Právnická fakulta Univerzity Karlovy.
Problém je přitom už v minulosti Karla Čelikovského. Například v roce 2012 vystupoval v médiích jako advokát manželky exposlance ODS Martina Kocourka v kauze takzvaného odkloňování majetku. Jinde je v této kauze označován jako právní zástupce nebo jako právník.
V jiných případech se Karel Čelikovský objevuje opět jako právník, například v kauze moderátorky televize Nova Lucie Borhyové, s níž působí v nadačním fondu Lucky Be. Karel Čelikovský také s advokátem Michalem Smečkou působí v advokátní kanceláři CS Partners, kde je uváděn jako Of Counsel, tedy člověk nevykonávající právní praxi. Tato právní kancelář shodou okolností pracuje pro Českou golfovou federaci.
Ekonomický deník se kvůli těmto zjištěním obrátil na Českou golfovou federaci i Karla Čelikovského. Ten nezareagoval vůbec a federace se přímým odpovědím vyhnula.
„Reagujeme tímto na Váš dotaz učiněný dne 17.01.2024. Předně nám dovolte uvést na pravou míru Vaše označení ´Právní sekce České golfové federace´, kdy Česká golfová federace žádnou právní sekcí nedisponuje. K Vámi uvedenému kontextu ohledně přijmu z veřejných zdrojů sdělujeme, že všichni funkcionáři ČGF vykonávají funkce dobrovolně bez nároku na jakoukoliv odměnu, takže v tomto ohledu tedy není poukaz na uvedené relevantní. V souvislosti se shora uvedeným je třeba sdělit, že dle Stanov ČGF, s výjimkou tří členů Rozhodčí komise z pěti, nejsou žádné kvalifikační požadavky na jakoukoli funkci vyžadovány, takže z tohoto důvodu ČGF ani žádnými takovými informacemi, které požadujete, nedisponuje. Nad rámec shora uvedeného pak akcentujeme, že nejsme povinným subjektem ve smyslu zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, kdy na takové dotazy, i kdybychom na ně odpověď měli k dispozici, nemůžeme s ohledem na ochranu osobních údajů reagovat,“ zareagoval generální sekretář České golfové federace Aleš Libecajt.
Ekonomický deník mezitím nalezl i odkaz na webu České golfové federace, podle kterého Karel Čelikovský na postu šéfa Právní komise České golfové federace působil či působí.
Nikdy nebyl advokátem ani koncipientem
Kvůli této odpovědi se Ekonomický deník obrátil na Českou advokátní komoru, když Karel Čelikovský veřejně vystupuje jako advokát či právní zástupce. Advokátem ale dle komory nikdy nebyl.
„Mgr. Karel Čelichovský, LL.M. nebyl nikdy zapsán do seznamu advokátních koncipientů a ani do seznamu advokátů. Z toho důvodu Vám nemůžeme ani sdělit, zda se o zápis ucházel (evidenci eventuálně odmítnutých uchazečů Komora nevede) a s jakým titulem či vzděláním,“ zareagovala na otázky vedoucí odboru vnějších vztahů a tisková mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková.
Mimochodem „ne“právník z Ukrajiny Karel Čelikovský působí či působil jako soudce z lidu u Obvodního soudu pro Prahu 2.
Na webu golfového klubu Hořehledy, jehož je prezidentem, že „je muž mnoha tváří – sportovní funkcionář, prezident klubu, právník a vysoce ceněný a vyhledávaný trenér golfu a rozhodčí golfu. Je rovněž garantem Golf Clubu Hořehledy pro vydávání Osvědčení pro hru na golfovém hřišti“.
Ekonomický deník proto položil golfové federaci rozšířené otázky ohledně údajného právního vzdělání Karla Čelikovského.
Odpověď na kruciální otázku, zda Karel Čelikovský skutečně vystudoval právnickou fakultu, kdy a kterou, opět nezazněla.
„Vaše konstatování o tom, že naše reakce byla ´neuspokojivá´, je přinejmenším podivné, když jsme Vám s odkazem na platné právo sdělili, že Vámi požadované údaje nemáme a kdybychom je měli, nemůžeme je poskytnout. Pan Mgr. Karel Čelikovský, LL.M., je všeobecně uznávaný odborník na spolkové a sportovní právo a v tomto směru tedy Vaše názory nesdílíme. Nejsme schopni jakkoli komentovat relevantnost Vašich ´zjištění´, nicméně jsme na základě Vašeho tvrzení o absenci kvalifikačních předpokladů a Vašeho tvrzení o zneužití akademického titulu požádali pana Čelikovského o vyjádření, kdy tento Vaše tvrzení či jednání v rozporu se zákonem kategoricky popřel. Smysl Vašeho informování o ´závažném zjištění´, spočívajícím v tom, že upozorňujete na všeobecně známé a veřejně kdykoli a komukoli dostupné informace z veřejného rejstříku se prvotně zdál nesrozumitelný, neboť jednak jde o informace veřejně známé, jednak je rovněž všeobecně známo, že pan Mgr. Karel Čelikovský, LL.M. byl před jeho odchodem do starobního důchodu a před nástupem do funkce Viceprezidenta ČGF zaměstnancem advokátní kanceláře CS Partners, advokátní kancelář s.r.o. Pan Mgr. Michal Smečka je advokát, vykonávající svou advokátní praxi v souladu se zákonem o advokacii, je dále členem Právní komise ČGF, členem Rozhodčí komise ČGF a rozhodcem Stálého rozhodčího soudu pro sport ČR,“ uzavřel generální sekretář České golfové federace Aleš Libecajt.
Přes velkou snahu Ekonomického deníku odpovědi na jednoduché a přímé dotazy ohledně vzdělání Karla Čelikovského z federace nikdy nezazněly.
Pojďme si je pro forma připomenout: „Jakým akademickým diplomem s titulem Mgr. se může prokázat vedoucí Právní sekce České golfové federace Mgr. Karel Čelikovský LL.M? Z jaké školy Mgr. Karel Čelikovský užívaný titul obdržel a který obor zakončený magisterskou prací vystudoval? Jak dlouhé bylo studium Mgr. Karla Čelikovského LL.M a v jakém roce řádně ukončil studia?“
Jan Hrbáček, Ekonomický deník