Do stávky se dnes zapojila drtivá většina z přibližně 90 zaměstnanců kladenského soudu, pouze dva ne. Soudci nestávkují. Většina soudních jednání bude odročena, jde ale o civilní, nikoli trestní oblast. Pohotovost pro případy nezbytných předběžných opatření bude, třeba u domácího násilí nebo ohrožení dětí. Uvedl to kladenský soudce Lukáš Randa. Také zaměstnanci kolínského soudu se do stávky zapojili téměř všichni. Dnešní stávka je podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka důsledkem oprávněného, desítky let rostoucího pocitu nedoceněnosti specifik v činnosti administrativy v justici.
„Ke kumulaci rozhořčení se přidala inflace, „zděděný” stav veřejných financí, rostoucí agenda a některá nedorozumění. Přesto věřím, že se situace zlepší. Snažíme se o to, jak jen můžeme. Ne vždy před TV kamerami,“ uvedl Blažek na síti X.
Premiér Petr Fiala (ODS) chápe nespokojenost zaměstnanců soudů s platy, věří, že se podaří najít řešení. Stávka je důsledkem několika let neřešeného problému, sdělil.
Středa je běžný jednací den civilního oddělení, hlavních líčení v trestních kauzách se tedy stávka nedotkne. Zajištěno bude jedno rozhodování o vazbě. „Jsou tam i jednání, která nesnesou odkladu, což jsou zejména řízení opatrovnická, to znamená, tam, kde třeba už nejde prodloužit předběžné opatření ve věci péče o nezletilé dítě, tak ta jednání proběhnou,“ řekl Randa. Odročená jednání se soudci podle něj snažili přesunout na co možná nejdřívější termíny, ale v některých případech dnešní odročení může znamenat posun i o měsíc či dva.
Většina podání už běžně chodí do datové schránky soudu, vyzvednutá tedy budou o den později. „Pokud by někdo něco přinesl fyzicky, tak to zkrátka podatelna nepřijme, protože zde nebude příslušný zaměstnanec,“ uvedl soudce.
Podle něj se na kladenském soudu prakticky neustále naráží na problém, jak získat kvalitní zaměstnance. „Pokud nám někdo odejde, máme velký problém toho člověka nahradit. Většinou se stane to, že i pokud zájem o tu pozici má, zeptá se na plat. A dost často se nám stane, že se dozvíme, že to zkrátka nemá pro toho člověka smysl,“ dodal Randa.
Ze zaměstnanců kolínského okresního soudu, kteří mohou stávkovat, se k dnešnímu protestu připojili s výjimkou jediného všichni. „Nebude probíhat žádné jednání, nejsme schopni ho technicky zabezpečit, současně nejsme schopni zabezpečit to, abychom se dozvěděli, že se někdo třeba omluvil z jednání, protože nikdo není schopen vyzvednout poštu nebo datovou schránku,“ řekla předsedkyně soudu Markéta Šottová. Jednání jsou podle ní odročená, provoz soudu je omezen jen na nejnutnější úkony, které kvůli zachování lhůt nesnesou odklad. „Standardní jednání budou rozhodnuta s nějakým časovým skluzem,“ doplnila Šottová. Mimo provoz je podatelna, pokladna i infocentrum.
Problém s nedostatečným ohodnocením justičního personálu je podle Šottové dlouhodobý. „Už se to děje, lidé odcházejí a my je nemáme, ministerstvo to ví. Pokud si má někdo vybrat práci v administrativě, odejde do jiného státního, kde platí lépe, a to je to, s čím nesouhlasíme,“ upozornila Šottová.
(čtk, epa)