Bývalí manažeři Mostecké uhelné společnosti (MUS) Antonio Koláček a Oldřich Klimecký čekají už téměř rok na písemné odůvodnění nepravomocného rozsudku, který je potrestal vězením a propadnutím několika set milionů korun. Koláček dnes upozornil na to, že pražský městský soud lhůtu k vypracování verdiktu nově prodloužil do konce letošního října.
„Abych pravdu řekl, vůbec si to nedokážu vysvětlit. Je to velmi frustrující a vlastně nemohu dělat nyní vůbec nic, jen čekat. Můžu si sice stěžovat, ale to by stejně ničemu nepomohlo. A tak čekám a čekám, protože se nemohu nijak bránit, neboť nevím proti čemu se mám bránit. Neznám argumenty a zdůvodnění rozsudku,“ uvedl Koláček na svém blogu.
„Když jsem volal na městský soud loni v září, řekli mi, že ho dostanu v listopadu. Když jsem tam volal v listopadu, řekli mi, že ho dostanu v lednu 2024, a když jsem tam zavolal v lednu 2024, dostal jsem odpověď, že to bude hotové letos v dubnu,“ popsal bývalý manažer těžební firmy. O aktuálním dalším prodloužení lhůty do 31. října se podle vlastních slov dozvěděl minulý týden, a to s vysvětlením, že věc je velmi složitá.
Předsedkyně soudního senátu Silvie Slepičková vyhlásila verdikt loni 12. června, hlavní líčení trvalo přes čtyři roky. Koláček i Klimecký se proti rozsudku hned na místě odvolali, než se ale kauzou bude moci zabývat odvolací Vrchní soud v Praze, musí vzniknout písemná podoba rozhodnutí. Slepičková při vyhlášení rozsudku zrekapitulovala, že trestní spis má přes 36.300 stran a termínů hlavního líčení bylo šest desítek, přičemž soud vyslýchal desítky svědků.
Mohlo by vás zajímat
Čtyřiašedesátiletý Koláček si má podle verdiktu odpykat 7,5 roku vězení, čtyřiaosmdesátiletý bývalý generální ředitel MUS Klimecký šest let. Oba muži také dostali pětiletý zákaz působení ve vedení firem. Podle soudního senátu s dalšími manažery skrytě ovládli těžební společnost, když z ní odčerpali peníze pod záminkou zhodnocení v zahraničí. Poté údajně vyčkali, až klesla cena akcií, a od českého státu odkoupili jeho podíl za výrazně nižší cenu, čímž ČR podvedli nejméně o 2,37 miliardy korun.
Koláček vinu dlouhodobě odmítá – orgány činné v trestním řízení podle něj nepochopily, jak v 90. letech postupovala privatizace. Tvrdí, že manažeři MUS restrukturalizovali a stabilizovali. Stát podle něj věděl, komu minoritní podíl prodává, respektive ho to nezajímalo, protože se ho chtěl zbavit. Klimecký k soudu nedocházel. Přes svého advokáta vzkázal, že obžalobě nerozumí, je z ní zmatený a z toho, co mu klade za vinu, si nic nepamatuje.