Budování silného evropského pilíře v NATO je naprosto základní téma v rámci bezpečnosti a obrany v zemích Evropské unie (EU). Stále se v případě ohrožení můžeme spoléhat i na Spojené státy americké, ale neodporuje to tezi, že potřebujeme budovat i vlastní kapacity obrany. V Eurodebatě Zdravotnického deníku, Ekonomického deníku a České justice s názvem Budoucnost Evropy – agenda pro nový Evropský parlament a Evropskou komisi to řekla kandidátka do europarlamentu za hnutí Progresivní Slovensko (PS) Lucia Yar.

Obranný průmysl je v posledních dvou letech jedním z hlavních témat v EU. Důvodem je válečný konflikt na Ukrajině, kterou napadla Ruská federace. „Pro Slovensko jsou důležité střední a malé firmy, které se věnují obrannému průmyslu. Například na východě země by díky evropským investicím mohla v oblasti obranného průmyslu vzniknout nová pracovní místa či přibýt kvalitnější investice do technologií. Specificky na východě země, která hraničí s Ukrajinou,“ uvedla Yar.

Evropský pilíř je prioritou

Po vypuknutí války na Ukrajině se v rámci EU začala řešit i otázka společné evropské obrany. Podle Yar je budování silného evropského pilíře v NATO základní téma v rámci bezpečnosti a obrany. „Od vypuknutí konfliktu na Ukrajině začaly země více investovat do své obrany. To je dobře, protože jsme se dlouho spoléhali jen na USA. V EU už máme nastaven bezpečnostní kompas, tedy strategii bezpečnosti, ale i strategii pro obranný průmysl. Nyní je musíme začít naplňovat,“ řekla.

Kandidátka do europarlamentu za hnutí Progresivní Slovensko Lucia Yar a vydavatel Zdravotnického deníku, Ekonomického deníku a České justice Ivo Hartmann. Foto: Tomáš Bokor

Jak uvedla, země EU by se měly koordinovat například ve společných vojenských nákupech a cvičeních. „Stále se můžeme spoléhat na NATO a partnerství s USA v případě obrany, ale neodporuje to tezi, že potřebujeme budovat i vlastní kapacity obrany. Slovensko v současnosti dává na obranu přibližně dvě procenta HDP, což by mělo být základní minimum,“ říká kandidátka do europarlamentu a odkazuje na spojenecké závazky v NATO.

Oproti Rusku je EU vnímána jako slabší hráč v oblasti obranného průmyslu. Jak připomněla Yar, Rusko začalo v posledních dvou letech ekonomiku transformovat hlavně na vojenský průmysl. Yar ale chápe, že kvůli ostré válce musí nyní do obrany investovat. EU má však problém s tím, že členské země mají různé obranné systémy a postupy. „Navíc, národní zájmy, protekcionismus a zakořeněné byrokratické aparáty historicky brzdily obrannou průmyslovou spolupráci v rámci EU,“ uvedla.

Mohlo by vás zajímat

Slovensko se podle jejích slov musí soustředit na to, aby jeho armáda „správně viděla a slyšela“. „Potřebujeme zlepšit kapacity pro sledování, radiologii, i lidské zdroje a technologii, a na to nám mohou pomoci investice například i z EU,“ míní.

Kandidátka do europarlamentu za hnutí Progresivní Slovensko Lucia Yar. Foto: Tomáš Bokor

Potřebujeme komisaře pro obranu

EU v současnosti nemá mnoho kompetencí v oblasti obrany. Kandidátka do europarlamentu proto podporuje návrh, podle kterého by mohl vzniknout úřad společného komisaře pro obranu. „Dokonce to máme i v programu strany PS. Podpořily to všechny členské státy a může to být prospěšné. Je to totiž horizontální oblast, která se týká i inovací, vzdělávání či přizpůsobování infrastruktury,“ řekla Yar.

Podle jejích slov se však EU bude muset vypořádat s národními zájmy členských zemí, které chtějí mít slovo i v oblasti obrany. „Například francouzské firmy jsou v tom silné a těžko se slovenské firmě takovým gigantem konkuruje. Potřebujeme podpořit menší firmy, které by měly být konkurenceschopné na evropském trhu. To bude pro nás klíčové, aby i menší země byly v obranném průmyslu podporovány,“ upozornila.

Slovensko přitom podle ní má v oblasti obrany co nabídnout například v oblasti budování kapacit pozemních jednotek, v protichemické obraně či při čištění oblastí od výbušných min. „V obranném průmyslu máme firmy, které se věnují i ​​robotice a dostaly také granty z EU. Z větších firem máme úspěšné ty, které se věnují například výrobě těžké techniky a také tréninku v rámci virtuální reality. Slovensko umí být úspěšné i při výrobě munice,“ jmenovala kandidátka do europarlamentu.

Kandidátka do europarlamentu za hnutí Progresivní Slovensko Lucia Yar a vydavatel Zdravotnického deníku, Ekonomického deníku a České justice Ivo Hartmann. Foto: Tomáš Bokor

Jak dodala, ministerstvo obrany během úřednické vlády nastavilo různé firmy i na to, aby se ucházely o granty EU na výrobu munice pro Ukrajinu. „Díky tomu půjde z 500milionové výzvy, do které se hlásilo přes 80 firem z celé EU, pro slovenské firmy ve dvou případech spolu s Řeckem, přes 30 milionů eur. Je to mnohem víc, než dostanou Češi nebo Poláci,“ vysvětlila.

Zároveň však připomněla postoj současné vlády, která dodávky zbraní na Ukrajinu nepodporuje. To se však týká jen zásob slovenské armády. V komerční oblasti se zbraně stále vyrábějí a paradoxně musí tyto zakázky a vysílání munice také schvalovat stát.

Volby do Evropského parlamentu jsou členských státech naplánovány na 6. až 9. červen letošního roku a na Slovensku proběhnou v sobotu 8. června. Progresivní Slovensko je v současnosti součástí frakce Renew Europe.

Kandidátka do europarlamentu za hnutí Progresivní Slovensko Lucia Yar a vydavatel Zdravotnického deníku, Ekonomického deníku a České justice Ivo Hartmann. Foto: Tomáš Bokor

Miroslav Homola