Klienti stíhané advokátky Hany Sukové podali trestní oznámení na Českou advokátní komoru (ČAK). Stavovské sdružení advokátů podezírají z úmyslného nebo nedbalostního praní špinavých peněz, případně z dalších trestných činů v souvislosti s prováděním a kontrolou advokátních úschov. Uvedla to dnes zástupkyně poškozených Zuzana Reyne. Policie Sukovou stíhá za zpronevěru 153 milionů korun. „Musíme se důrazně ohradit proti nařčení, že Komora se podílí na praní špinavých peněz. Komora není účastníkem vztahu mezi klientem a advokátem,“ napsala České justici mluvčí ČAK Iva Chaloupková.
„Zhasla poslední naděje se domluvit a najít společné řešení nastalé situace, to jest smírnou cestou. Trestní oznámení bylo podáno dnes 9. 5. 2024, adresované vrchnímu státnímu zastupitelství,“ uvedla Reyne. Poškozené klienty podle ní k podání oznámení přimělo „rozčarování“ ze semináře, který se minulý týden k problematice advokátních úschov konal ve Sněmovně.
„Nově jsme se dozvěděli z vystoupení tajemníka ČAK Petra Čápa, že ČAK současný způsob zabezpečení advokátních úschov považuje za vyhovující a že v jeho selháních nespatřuje systémový problém. Vyslechli jsme si, jak nadále zpronevěry bagatelizuje rétorikou individuálních selhání,“ napsala Reyne.
Chaloupková reagovala, že ČAK opakovaně vyjádřila politování nad situací klientů bývalé advokátky Hany Sukové. „O aktuálním stavu a průběhu jejího trestního oznámení však Komora nemá žádné informace, protože není v tomto řízení procesní stranou,“ uvedla s tím, že představenstvo v posledních dvou letech opakovaně zpřísnilo stavovský předpis, který upravuje povinnosti advokátů při provádění advokátních úschov. Aktuálně se Komora aktivně účastní vícestranných jednání na ministerstvu spravedlnosti o legislativních opatřeních, která by měla vést ke zvýšení bezpečnosti a transparentnosti advokátních úchov, například o možnosti prolomit na žádost Komory bankovní tajemství pro potřeby prováděné kontroly úschov. Česká justice o vyjednávání informovala. „Česká advokátní komora nepovažuje za vhodné poskytovat k jednotlivým návrhům další informace, dokud z těchto jednání nevzejde jejich konečné znění,“ dodala mluvčí ČAK.
Mohlo by vás zajímat
Policie dříve uvedla, že eviduje 44 klientů Sukové, kteří přišli o své peníze. Pražská advokátka je mnohdy připravila o celoživotní úspory. Poškození poukazují na to, že ČAK nebyla schopná nastavit systém, jenž by zpronevěrám peněz z advokátních úschov účinně zabránil. Komora je tak podle nich spoluodpovědná za způsobenou škodu. Ministerstvo spravedlnosti minulý měsíc informovalo o tom, že riziko zpronevěry peněz z advokátních úschov chce snížit prolomením bankovního tajemství ve prospěch ČAK.
Advokátní úschovy lidé využívají například při nákupu nemovitostí. Uschovatel – třeba člověk kupující dům – složí u advokáta peníze, které advokát na základě uzavřené písemné smlouvy vyplatí prodávajícímu až za splnění určených podmínek, například po vkladu do katastru nemovitostí. Advokát musí peníze uložit na speciální účet odděleně od svého majetku a nesmí s nimi nakládat jinak, než mu umožňuje smlouva.
(epa, čtk)