V ČR je dlouhodobě nízká míra nezaměstnanosti. Společnost KHNP je však při výstavbě nových jaderných bloků schopná tuto situaci vyřešit a má k dispozici na 16 tisíc zkušených pracovníků na projektu ve Spojených arabských emirátech, kteří jsou schopni pokrýt poptávku po pracovnících. KHNP to prezentovala v polovině května na kulatém stolu ve Valči. Podle vyjádření KHNP chce společnost nejdříve zapojit české a evropské pracovníky. Do zahraničí sáhne v případě, že jich nebude dostatek.
Energetická společnost ČEZ nyní analyzuje nabídky firem EDF a KHNP na stavbu až čtyř jaderných bloků v Česku. V červnu analýzu předá vládě, která rozhodne o vítězi tendru.
Nakolik se do výstavby nových jaderných bloků zapojí cizinci? Prezentace KHNP z Valče pomíjí, že ČR má fungující stavební a technologické firmy, které mají kapacit i know-how. Už dříve se spekulovalo, že zatímco francouzský EDF klade vysoký důraz na zapojení českých firem i do nejvyšších pater dodávky, korejská KHNP se bude spoléhat na subdodavatele a pracovníky ze zahraničí. Odborníci varují, že podíl českých firem je zásadní pro dodržení harmonogramu, rozpočtu a také kvůli rozvoji jaderného inženýrství v ČR.
Podle odpovědí KHNP na dotazy České justice společnost v případě výstavby Dukovan očekává, že bude ve špičce potřeba přibližně 3 000 stavebních pracovníků v případě výstavby jednoho bloku a přibližně 5 000 při výstavbě dvou bloků. Podle něj chce primárně KHNP využít pracovní sílu z ČR a evropských zemí. „V případě potřeby dalších pracovních sil bude KHNP spolupracovat s českými orgány na vyslání zkušených stavebních pracovníků ze třetích zemí, kteří se podíleli na projektu ve Spojených arabských emirátech,“ dodává s tím, že počet zahraničních pracovníků z projektu v Emirátech se bude lišit v závislosti na aktuálních podmínkách na českém trhu práce. Podle informací České justice by mělo jít zejména o pracovníky z Pákistánu.
Mohlo by vás zajímat
Spolupráce navazujeme už nyní
Podle odpovědí KHNP na dotazy České justice se společnost už nyní snaží navázat spolupráci s českými firmami a pořádá odborné akce. „Korejské společnosti se zapojují do detailních jednání o podrobných metodách účasti a rozsahu spolupráce s českými společnostmi, jako jsou Doosan Škoda Power, Sigma Group, Metrostav DIZ atd., které mají bohaté zkušenosti a zdroje v oblasti jaderné energetiky. Na základě výsledků těchto jednání se české společnosti budou moci na Projektu podílet různými způsoby,“ uvádí KHNP.
Právě Doosan Škoda Power by podle něj měla dodat hlavní turbínu, která je jednou z nejdůležitějších součástí jaderné elektrárny. Jako klíčový partner se Doosan Škoda Power spolu s KHNP účastní hlavního rozhodovacího procesu i vyjasňovacích jednání s vlastníkem. Kromě společností Doosan Škoda Power a CPIA usiluje KHNP také o různorodou spolupráci s českými projekčními a stavebními společnostmi, dodavateli zařízení atd. s cílem splnit lokalizační cíle stanovené Českou republikou. Pokud bude KHNP vybrána jako vítězný uchazeč, existuje mnoho způsobů, jak se mohou české firmy na projektu podílet. Ty by se lišily v závislosti na záměrech jednotlivých společností, struktuře smlouvy, závazcích atd.,“ stojí ve vyjádření. Společnost KHNP podle něj spravuje seznam více než 200 českých firem. S více než 50 z nich uzavřela memoranda o porozumění.
Vláda očekává, že první jaderný blok by měl stát v roce 2036. K podání závazných nabídek na stavbu více reaktorů vláda vyzvala francouzskou EDF a korejskou KHNP na konci letošního ledna. Rozhodla tak po analýze prvních nabídek na stavbu jednoho reaktoru v Dukovanech, jejich součástí byly i nezávazné opce na další bloky. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) nezávazné nabídky uchazečů na stavbu více reaktorů vycházely až o 25 procent výhodněji než stavba pouze jednoho bloku. Nabízené ceny neuvedl.
Projekt nového reaktoru by měl být největší investicí Česka v novodobé historii, podle dřívějších prohlášení vlády i ČEZ má jeden nový reaktor stát asi 160 miliard korun v cenách z roku 2020.
Eva Paseková