Státní zástupce potvrdil rozhodnutí policie o odložení takzvané reklamní větve kauzy Čapí hnízdo, ve které se kriminalisté zabývali podezřením na daňové úniky u plateb od firem z holdingu Agrofert za reklamu konferenčnímu centru Čapí hnízdo. ČTK to dnes sdělil mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala. Policie na konci února dospěla k závěru, že nešlo o podezření z trestného činu. Podle serveru Seznam Zprávy spis nyní dostane na stůl Vrchní státní zastupitelství v Praze.
„Dozorový státní zástupce (…) dne 28. března 2024 usnesení policejního orgánu akceptoval. Státní zástupce zdejšího státního zastupitelství nevyužil dozorových oprávnění, neboť neshledal takové důvody, aby do předmětné věci zasáhl například zrušením usnesení o odložení věci či uložením dalšího závazného pokynu,“ sdělil dnes ČTK Cimbala.
V reklamní větvi případu se policisté podle dřívějších informací zabývali podezřením, že suma 272 milionů korun v letech 2010 až 2013 od firem z Agrofertu ve skutečnosti nešla na reklamu, ale pomáhala Čapímu hnízdu splácet úvěr a holdingu Agrofert snížit si daně. Platby za reklamu byly podle podezření buď fiktivní, nebo předražené.
Policie už případ jednou odložila. V červnu 2022 konstatovala, že z důkazů vyplynulo, že reklamní spoty, audiovizuální produkce či propagační materiál skutečně vznikly. Její rozhodnutí následně potvrdilo i Městské státní zastupitelství v Praze, vrchní státní zastupitelství ale usnesení zrušilo.
Policisté tak museli věc dále prověřovat. Na konci letošního února dospěli podle Cimbaly k závěru, že nebyly zjištěny skutečnosti „nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin“ a nebyl ani dostatečně odůvodněn závěr, že by jej spáchala určitá osoba. Nebylo tak možné zahájit trestní stíhání. Podle dozorového státního zástupce nebylo usnesení stiženo vadami, na které by musel reagovat, bylo také dostatečně odůvodněné, doplnil mluvčí.
Server Seznam Zprávy minulý měsíc upozornil na to, že proti usnesení o odložení podal stížnost Specializovaný finanční úřad. Podle Cimbaly ji ale vzal úřad zpět, státní zástupce o ní tedy nerozhodoval.
Agrofert patří do svěřenských fondů předsedy hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše, který čelí v souvislosti s dotací na stavbu areálu Čapí hnízdo spolu se svou někdejší poradkyní Janou Nagyovou obžalobě. Státní zástupce v této větvi kauzy tvrdí, že Babiš spolu s Nagyovou zajistili vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu tak, aby zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Babiš i Nagyová vinu dlouhodobě odmítají.
Soud oba obžalované nedávno podruhé osvobodil, rozhodnutí zatím není pravomocné. Státní zástupce i advokáti Babiše a Nagyové si ponechali lhůtu pro případné odvolání.
(čtk)