Justičním úředníkům, kteří anonymizují soudní rozhodnutí před jeho povinným zveřejněním, by měla usnadnit práci nová aplikace. Nástroj umí automaticky vyčistit text od citlivých osobních údajů, a to podle předvolených pravidel, která si mohou úředníci na jednotlivých soudech sami přizpůsobit. Novinářům to dnes řekla ředitelka IT odboru ministerstva spravedlnosti Elena Ransdorfová a zástupci dodavatelské firmy Techniserv. Anonymizér už mají k dispozici všechny soudy.
Část svých pravomocných rozhodnutí musí soudy zveřejňovat na základě ministerské vyhlášky. Konkrétně u okresních soudů jsou to občanskoprávní rozhodnutí a u okresních, krajských i vrchních soudů trestní rozhodnutí týkající se úplatkářství. Od letošního července se povinnost rozšíří na civilní rozhodnutí i u krajských a vrchních soudů. Všechna zveřejněná rozhodnutí musí být podle vyhlášky zbavená údajů, které by umožnily identifikovat konkrétního člověka nebo firmu. Nesmí tak obsahovat nejen jména a příjmení, ale například ani adresy, data narození, IČO, čísla účtu nebo akademické tituly.
Soudy původně svá rozhodnutí anonymizovaly ručně. „Pro pracovníky soudů to bylo velmi náročné. Od černých fixů a scanneru už jsme se dost posunuli,“ uvedla Ransdorfová. Úředníci podle ní nejprve využívali nástroj, který vytvořil přímo jeden z pracovníků justice. Ministerstvo nyní nechalo systém přeprogramovat, takže získal nové funkcionality i vyšší bezpečnost. Opatřilo jej podporou a servisem a jeho novou podobu nejprve loni na podzim poskytlo několika soudům na otestování. „Praxe nám ukáže, co bude potřeba ještě posunout dál. Časově by to mělo být lehčí, rychlejší, jednodušší,“ popsala ředitelka.
Dokument, který se dostane do systému, projde automatickou anonymizací. Než se objeví na veřejně dostupné části aplikace, soudní úředník jej ještě zkontroluje a doladí případné nedostatky.
Zájemci z řad veřejnosti najdou soudní rozhodnutí na adrese rozhodnuti.justice.cz. Vyhledávat tam mohou podle konkrétního soudu, jména soudce, spisové značky, data vydání či klíčových slov. Ministerstvo databázi rozhodnutí spustilo již před několika lety. Do její současné podoby se přesunula i původně zveřejněná rozhodnutí, její vzhled i způsob vyhledávání zůstane stejný. Aktuálně databáze obsahuje 438.338 dokumentů a denně přibývají další – podle Ransdorfové v průměru 400 rozhodnutí týdně. V souladu s vyhláškou se nezveřejňují platební rozkazy, rozsudky pro uznání a pro zmeškání, rozhodnutí o schválení smíru či rozvody dohodou.
(čtk)