Exposlanec a lídr kandidátky do Evropského parlamentu Starostů a nezávislých (STAN) Jan Farský, který patří k trojici potenciálních kandidátů na komisaře, považuje za klíčová témata budoucího europarlamentu bezpečnost a migraci. Přínosné legislativy byla v uplynulém období podle něj schválena celá řada. „Mezi nejvýraznější bych zařadil ochranu spotřebitelů v podobě zákazů kazítek ve spotřebičích, nebo sjednocení nabíječek na telefony,“ říká Farský.
Jaká budou nejvýznamnější témata předvolební kampaně do Evropského parlamentu v České republice?
Bezpečnost, nepochybně v souvislosti s migrací. Green Deal. A konkurenceschopnost, která s Green Dealem a klimatickými cíli EU úzce souvisí. Všechna tři témata budou provázena masivní náloží dezinformací a strašení ze strany euroskeptických subjektů, náznaky už vidíme dnes. Co na tom, že ti, kdo měli přijít – tedy migranti obsazující naše chaty a chalupy – nepřišli? Opoziční politici budou nepochybně hrát tuhle kartu znovu a spoléhat na krátkou paměť voličů.
Které tři největší úkoly se rýsují před nově zvoleným Evropským parlamentem? Kterým agendám by se měl prioritně věnovat a přinést celoevropské řešení?
Hodně to odráží ta témata, která budou rezonovat v kampani. Zajištění bezpečnosti, především prostřednictvím společného funkčního řešení migrace, ale i bezpečnosti v online prostředí, s čímž souvisí reakce na masivní nástup fenoménu umělé inteligence. Dále zajištění konkurenceschopnosti EU a evropského průmyslu, a to za situace, kdy v zájmu udržitelnosti nerezignujeme na ekologické a sociální dopady naší ekonomiky. To, co řada lidí dneska vnímá jako ohrožení pozice a konkurenceschopnosti EU průmyslu, bude za pár let výhodou, protože stejná opatření se začnou postupně zavádět globálně. A zvýšení akceschopnosti Unie, díky kterému se z velmoci může stát supervelmoc. To se týká rozhodovacích procesů a soběstačnosti v klíčových oblastech, včetně obranného průmyslu a obrany.
Na které tři prioritní otázky by se měla zaměřit nová Komise a s jakými návrhy by měla přijít?
Mělo by to zrcadlově odrážet výše uvedené priority Evropského parlamentu: Bezpečnost, konkurenceschopnost, akceschopnost.
Kterou evropskou legislativu, schválenou v průběhu současného funkčního období EP, považujete za nejpřínosnější a proč?
Přínosné legislativy byla schválena hned celá řada. Mezi nejvýraznější bych zařadil ochranu spotřebitelů v podobě zákazů kazítek ve spotřebičích nebo sjednocení nabíječek na telefony. Za klíčové také určitě považuji setrvalou podporu Ukrajiny (humanitární a vojenská pomoc a sankční balíčky). Nerad bych zapomněl také na zákon o obnově přírody, jelikož se jedná o něco, kde již nemůžeme ztrácet další čas. Podoba navržených pravidel neohrozila zemědělskou produkci, a naopak zajistí lepší fungování zemědělské produkce i do dalších let.
Kterou stěžejní legislativu by měl současný EP a členské státy v tomto funkčním období dotáhnout ještě do konce a proč?
Migrační pakt. Přestože migrace je v Evropě fakticky i politicky jedním z nejpalčivějších témat, dosud nemáme funkční systém společného řešení. Dohodu se podařilo najít za našeho předsednictví, od té doby ale v rámci trialogu doznala mnohých změn a z našeho pohledu k horšímu. I tak v ní ovšem nejsou povinné kvóty, které Česko dlouhodobě odmítá. Základem by ale stále měla být solidarita. My jsme měli nicméně vyšší ambici například v případě tzv. hraničních procedur. I tak je ale migrační pakt změnou k lepšímu a nevzdáváme ani snahy hledat další cesty, jak problému nelegální migrace čelit.
Hrozí, že nebude dotažen do konce některý ze zásadních aktuálně projednávaných legislativních návrhů a bude se jim muset zabývat nový EP? Který? Proč?
Věřím, že to nehrozí. Belgické předsednictví je velmi aktivní například v už zmíněné věci migračního paktu.
Bude se muset s některým tématem začít s novou Komisí a novým EP od nuly?
Zpravidla je snaha dotáhnout co nejvíce legislativy předtím, než přijde nový EP a složí se nová Komise.
Je šance, že se stihne projednat a schválit farmaceutický balíček? EHDS? Považujete tato témata za důležitá?
Z mé současné pozice těžko odhaduji průběh projednávání, ale je možné, že se schválit stihne. Při implementaci je důležité brát v potaz vliv velkých farmaceutických společností na konečnou podobu legislativy. Lobbing je v této oblasti velice důsledný a posilovat v současné době silný oligopol významných firem nedává smysl. Témata v této oblasti však důležitá jsou a sami jsme se o tom v minulosti přesvědčili, a to už při koronavirové pandemii nebo v posledních měsících při nedostatku antibiotik.
Jakou důležitost přikládáte otázce unijní úpravy délky ochrany patentových práv u léčiv, podporující investice do farmaceutického výzkumu, a tlaku na inovativní farmaceutické firmy, aby dodávaly léčiva také do středně velkých/menších zemí EU, které nepatří k nejbohatším členským zemím?
Tuto oblast detailně nesleduji, primárně se věnuji jiným tématům. Je jasné, že v nějaké podobě ochrana probíhat musí, aby byl zaplacen vývoj nového produktu a docházelo k motivaci k vývoji a rozvoji nových léků. Nedává zároveň smysl, aby se legislativa v Evropě výrazněji lišila od celosvětové praxe.
Eva Paseková