Páry stejného pohlaví zřejmě budou moci vstupovat do partnerství s většinou práv, jaká mají v manželství muž a žena. Omezení by se mělo týkat práv k dětem. V novele občanského zákoníku to dnes schválila Sněmovna. Předloha skupiny poslanců měla původně uzákonit pro stejnopohlavní dvojice možnost uzavírání manželství. Upravenou novelu nyní dostanou k posouzení senátoři.

Sněmovna předlohu přijala podle pozměňovacího návrhu Jiřího Navrátila (KDU-ČSL) a Heleny Válkové (ANO). Předpokládá, že osvojení dítěte by bylo možné jen v případě, že by jeho biologickým rodičem byl jeden z partnerů.

Dolní komora schválila upravenou novelu hlasy 123 ze 176 přítomných poslanců. Proti bylo 36 členů Sněmovny.

Novela by měla být účinná od příštího roku, odkdy by stejnopohlavní páry také už nemohli vstupovat do nynějšího registrovaného partnerství. Registrovaní nemají nyní podle zákona třeba společné jmění a po ztrátě partnera či partnerky nemají nárok na vdovecký či vdovský důchod.

Mohlo by vás zajímat

Richterová: Lidé jsou stále děleni na kategorie

Zástupce předkladatelů původní novely občanského zákoníku o takzvaném manželství pro všechny Josef Bernard (STAN) označil schválenou podobu za ohromný posun. Vyhraná je podle něho pouze bitva, ale nikoli válka, když poukázal na to, že je třeba ještě přesvědčit senátory, aby zákon podpořili. „Já bych tu taktiku nechal otevřenou,“ řekl Bernard na tiskové konferenci po hlasování.

„Není to řešení, které by bylo pro nás řešením ideálním,“ komentovala schválené znění pirátská místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová, která také patří k zastáncům plnohodnotného manželství i pro stejnopohlavní páry. „Stále ještě budou lidi děleni na dvě kategorie. To nám vadí,“ řekla.

Šlo o přijatelný kompromis

Novela občanského zákoníku o manželství i pro dvojice stejného pohlaví Sněmovnu dělila. Zastánci argumentovali zejména narovnáním práv lidí, odpůrci zase trvali na tradičním pojetí manželství jako svazku muže a ženy. Navrátil a Válková označili svůj pozměňovací návrh ve zdůvodnění za kompromis.

Ve hře byly ve Sněmovně i další poslanecké pozměňovací návrhy. Přejmenování svazku dvou osob stejného pohlaví z manželství na partnerství, ovšem se všemi právy, jako mají v manželství žena a muž, předpokládala úprava Josefa Cogana (STAN), Ondřeje Koláře (TOP 09), Jakuba Michálka (Piráti), Taťány Malé a Heleny Válkové (obě ANO). Takové řešení, které ale dolní komora zamítla, podporovali předkladatelé původní novely občanského zákoníku v čele s Josefem Bernardem (STAN).

Stejně v hlasování dopadl pozměňovací návrh Karla Haase (ODS), Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) a Zuzany Ožanové (ANO), který rovněž předpokládal přejmenování svazku dvojice stejného pohlaví z manželství na partnerství. Z práv ale vyřazovala zcela postavení dětí v manželství, včetně úpravy osvojení.

Stejná byla úprava podaná poslanci hnutí SPD Janem Sílou a Jaroslavem Dvořákem. O ní, stejně jako o původním znění novely o takzvaném manželství pro všechny, poslanci nehlasovali.

Svazky osob stejného pohlaví ve světě

Vzájemné vztahy osob stejného pohlaví některé země ve světě upravily uznáním jejich sňatku, v jiných povolují jejich registrované partnerství. Mezi těmito zeměmi je i Česká republika, která dnes rozšířila práva těchto osob na většinu práv, jaká mají v manželství muž a žena. Celkem ve světě umožňuje sňatky lidí stejného pohlaví na celostátní úrovni 36 zemí, registrované partnerství 12 zemí. V většině zemí, které uznávají sňatky osob stejného pohlaví, mohou tyto páry i adoptovat děti. Ze zemí, které uznávají registrované partnerství, umožňují adopce dětí pouze Chorvatsko, Bolívie a Lichtenštejnsko. V ČR by podle nové úpravy bylo možné osvojení jen v případě, že by jeho biologickým rodičem byl jeden z partnerů.

Ve světě tedy umožňuje sňatky osob téhož pohlaví 36 zemí. Zatím poslední zemí, kde začala platit možnost sňatků lidí stejného pohlaví, se tento měsíc stalo Řecko. V celé Evropě je těchto států 21, v Evropské unii 16. Většina z nich umožňuje i adopci dětí homosexuálními páry a ve všech zemích unie se sňatek osob stejného pohlaví nazývá manželstvím.

Jako první umožnilo sňatky homosexuálních párů v roce 2001 Nizozemsko. Od té doby uzákonily stejnopohlavní sňatky další evropské země: Belgie, Španělsko, Norsko, Švédsko, Portugalsko, Island, Dánsko, Francie, Británie, Lucembursko, Irsko, Finsko, Německo, Malta, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Andorra, Estonsko a Řecko.

Jiří Amerika a Asie

Mimo Evropu umožňují sňatky osob stejného pohlaví na celostátní úrovni Argentina (v roce 2010 jako první latinskoamerická země), Brazílie, Ekvádor, Kanada, Kolumbie, Kostarika, Nový Zéland, Uruguay, USA, Austrálie a Chile, v září 2022 schválili na Kubě zákon o rodině, který mimo jiné umožňuje homosexuální sňatky včetně adopcí dětí těmito páry.

První zemí v Asii, která umožňuje sňatky homosexuálů, se v květnu 2019 stal Tchaj-wan. V jiných zemích mohou homosexuálové uzavírat sňatky, od konce roku 2022 je tato praxe legální i v celém Mexiku. Například Izrael od roku 2006 uznává stejnopohlavní sňatky, pokud je dotyční uzavřou v cizině.

Další země umožňují registrované partnerství osob stejného pohlaví, první z nich se v roce 1989 stalo Dánsko. V současné době umožňují registrované partnerství, ale ne sňatky Bolívie, Černá Hora, Česká republika, Chorvatsko, Kypr, Maďarsko, Itálie, Lotyšsko, Lichtenštejnsko, Monako a San Marino.

ČR uzákonila registrované partnerství v červenci 2006.

Komunita homosexuálů, bisexuálů a transgenderových lidí považuje registrované partnerství za nedostatečné. Parlament začal v listopadu 2018 projednávat novelu, která měla manželství lidem stejného pohlaví umožnit. Koncem loňského června dala Sněmovna sňatkům stejnopohlavních párů šanci. Poslanecká novela občanského zákoníku odolala návrhům odpůrců na zamítnutí i vrácení předkladatelům k přepracování, což se obecně chápe jako mírnější způsob zamítnutí.

Dnes Sněmovna schválila, že páry stejného pohlaví zřejmě budou moci vstupovat do partnerství s většinou práv, jaká mají v manželství muž a žena. Omezení by se mělo týkat práv k dětem. Předloha skupiny poslanců měla původně uzákonit pro stejnopohlavní dvojice možnost uzavírání manželství.

Celkem 62 států světa vztahy mezi homosexuály kriminalizuje

V řadě zemí zůstává homosexualita trestná, jedná se zejména o státy Afriky a Blízkého východu. V současnosti jsou vztahy mezi osobami stejného pohlaví kriminalizovány podle Mezinárodního sdružení leseb, gayů, bisexuálů, transgenderových osob a intersexuálů (ILGA) v 62 ze 193 členských států OSN. Zákony proti homosexualitě nejsou zavedeny v Iráku a Egyptě, ale příslušníci LGBT komunity jsou zde stíháni podle jiných zákonů.

– V roce 2006 uzákonila stejnopohlavní sňatky jako první a dosud jediná země Afriky Jihoafrická republika (JAR). V Africe je homosexualita ilegální zhruba ve 30 zemích.