Prezident Exekutorské komory (EK) Jan Mlynarčík má další problém. Podle pravomocného usnesení soudu nezákonně podstrčil dokument, kde se dlužník upsal k pokutě a exekuci pak prováděl sám. Informovaly o tom Seznam zprávy. Ministerstvo spravedlnosti přitom nedávno řešilo Mlynarčíkovo pochybení, když nenatočil průběh jednoho vystěhování tak, jak mu ukládají pravidla. Podle viceprezidenta Exekutorské komory Martina Tunkla jde o mediální zkratky. Mlynarčík se podle něj ničeho nedopustil, což potvrdil i navazující soud.

„Výkon soudního exekutora je vysoce odborná činnost a téma, kterému se věnuje portál seznamzpravy.cz, pracuje s mediální zkratkou, která vyznění článku posouvá a může vyvolávat ve čtenářích nesprávné závěry. V prvé řadě je nutné uvést, že Mgr. Jan Mlynarčík nezneužil své pravomoci, dále je potřebné upozornit na navazující rozhodnutí soudu, kterým bylo potvrzeno, že se Mgr. Jan Mlynarčík ničeho nedopustil, nevypovídal křivě, z nikoho nic nevylákal, nenarušil důstojnost exekutorského povolání, ani neohrozil důvěru v nezávislý a nestranný výkon exekuční činností. Zároveň je nezbytné doplnit, že Exekutorská komora je vysoce profesionální instituce, jejíž orgány, mj. kontrolní komise, velice odpovědně přistupují k výkonu svých povinností, a v případě jakéhokoli významného či závažného pochybení by přistoupily k potřebným krokům, které však v této situaci rozhodně nenastaly,“ reagoval Martin Tunkl na dotazy České justice.

Viceprezident: Mlynarčík je profesionál

Viceprezident EK Martin Tunkl Foto: Exekutorsá komora

Podnikatel Jan Šišpela si podle informací Seznam zpráv půjčil 600 tisíc korun od mladoboleslavské firmy MB Finance Group. Společnost si je zajistila exekutorským zápisem. Vypracoval ho právě exekutor Jan Mlynarčík. Pro společnost ale dříve pracoval jako advokát dříve pracoval jako advokát a řešil spory s dlužníky. Šišpela uhradil pouze část dluhu. Nakonec od něj peníze vymáhal právě Mlynarčík a požadoval celou částku. Soud pak exekutora pokáral, že narušil důstojnost exekutorského povolání. „V daném případě bylo prokázáno, že soudní exekutor Jan Mlynarčík křivě vypovídal o okolnostech sepisu exekutorského zápisu, který v rámci další činnosti exekutora vylákal na povinném zcela nezákonným způsobem,“ uvedl v roce 2016 v usnesení soudce mladoboleslavského okresního soudu Tomáš Doležal.

I sám Jan Mlynarčík už pro Seznam Zprávy odmítl, že by cokoliv udělal špatně. Případ kvůli novému trestnímu oznámení stále řeší policie. „Mgr. Jan Mlynarčík působí ve vedení Exekutorské komoru již devátý rok a téměř tři roky je jejím prezidentem, je profesionálem, který se dlouhodobě zasazuje o nastavení vyváženého způsobu vymáhání práva. Mgr. Mlynarčík má jednoznačnou podporu celého prezidia,“ dodal viceprezident Tunkl.

Nenatočil celé vystěhování truhláře

V polovině ledna pak server iRozhlas upozornil na další Mlynarčíkův problém. Případ se stal 21. června 2022 v Dolním Bousově na Mladoboleslavku při vystěhovávání truhláře Pavla Kozáka z nemovitosti, o kterou přišel kvůli dluhu vůči zdravotní pojišťovně. Na místě byla kromě exekutora, vystěhovávaného muže a jeho zmocněnce Libora Malečka také skupina zaměstnanců firmy Pontremoli, najatých na zajištění nemovitosti.

Společnost Pontremoli patří do svěřenského fondu ve prospěch Pavla Raaba, který se při vystěhovávání dostal do slovního sporu se zmocněncem Malečkem. Podle Radiožurnálu mu Raab vyhrožoval, že ho „sedře z kůže a zařadí si ho na první místo na loveckém lístku“.

„V postupu soudního exekutora bylo v rámci státního dohledu nad rámec námitek stěžovatele ministerstvem shledáno pochybení spočívající v nezachycení veškeré aktivity všech osob přítomných při vyklizení na zvukově obrazový záznam,“ řekl k případu mluvčí resortu Vladimír Řepka. Z ároveň uvedl, že Maleček jím pořízenou zvukovou nahrávku konfliktu s Raabem úřadu nepředal, a ten tak nemohl jeho tvrzení ověřit. Maleček tvrdí, že nahrávku ministerstvu nedal předem proto, že se bál, aby nebyla zneužita.

Mohlo by vás zajímat

Exekutor Mlynarčík se závěry ministerstva spravedlnosti nesouhlasí a chce se proti nim bránit žalobou ke správnímu soudu.

(epa)