Obvodní soud pro Prahu 2 dnes znovu nepřiznal bývalé ministryni obrany Vlastě Parkanové (KDU-ČSL, později TOP 09) další odškodné za dlouholeté trestní stíhání v kauze armádních letounů CASA, které skončilo osvobozujícím rozsudkem. Verdikt soudkyně neodůvodnila, protože Parkanová, její právní zástupce ani zástupce ministerstva spravedlnosti se vyhlášení rozsudku nezúčastnili. Soud se sporem zabýval podruhé, ani loni v březnu bývalé političce vyšší odškodné nepřiznal. Tehdy však rozsudek zrušil odvolací soud. Ministerstvo spravedlnosti se ženě už v minulosti omluvilo a zaplatilo jí 1,6 milionu korun. V předchozím rozhodnutí soudkyně uvedla, že je přiznané odškodnění dostatečné.
Dnešní rozsudek není pravomocný. Bývalá politička žádala v žalobě zhruba 8,5 milionu korun. Mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka sdělil, že do doručení písemného vyhotovení rozsudku je předčasné se vyjadřovat.
Obvodní soud se žalobou poprvé začal zabývat loni v únoru, v březnu rozhodl, že Parkanové další odškodnění nenáleží. Soudkyně tehdy sice konstatovala, že žaloba je důvodná, peníze, které ministerstvo ženě vyplatilo, ale podle ní byly dostatečné. Parkanová proti verdiktu podala odvolání, kterému Městský soud v Praze v říjnu vyhověl a část žaloby obvodnímu soudu vrátil. Sám také navýšil částku, kterou ministerstvo bývalé političce přiznalo za délku stíhání, a to o 30.000 korun.
Znovu začal obvodní soud žalobu projednávat minulý týden, kdy provedl krátké dokazování. Právní zástupce Parkanové tehdy řekl, že stíhání mělo na bývalou političku takový dopad, že ho není možné srovnávat s dalšími případy odškodnění. Dosud přiznaná částka podle jeho vyjádření z poloviny ledna není přiměřená rozsahu újmy. Zástupce ministerstva spravedlnosti u soudu uvedl, že úřad uznává, že Parkanové vznikla újma, přiznaná částka je ale podle něj dostačující.
Mohlo by vás zajímat
Nákup čtyř transportních letounů za zhruba 3,5 miliardy korun schválila vláda Mirka Topolánka (ODS) v roce 2009. Parkanovou a šéfa ministerské sekce vyzbrojování Jiřího Staňka následně policie obvinila ze zneužití pravomoci a z porušení povinnosti při správě cizího majetku se škodou 819 milionů korun. Obžaloba jim vytýkala to, že před rozhodnutím o nákupu nenechali zpracovat nezávislý posudek, a že stroje proto byly předražené.
Parkanová čelila stíhání od roku 2012, rezignovala tehdy na funkci místopředsedkyně Sněmovny. Soudy ji definitivně osvobodily v říjnu 2021. Podle pravomocného rozsudku nevznikla státu žádná škoda a oba obžalovaní udělali maximum pro to, aby se obchod uskutečnil v souladu se zákonem.