Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček uvedl, že „nesouhlasí se záměrem vládní koalice zavést základní minimální srážku ze mzdy“. Upozorňuje na problémy, které to podle něj dlužníkům způsobí. Ombudsman o tom dnes informoval na svém webu. Fixní srážka by měla v základní variantě činit 1890 korun, předlohou se již několikrát zabýval ústavně-právní výbor Sněmovny, projednávání dosud neukončil.
„Nesmyslím si, že je nutné za současné těžké finanční situace a snížení životní úrovně občanů zasahovat do výpočtu srážek ze mzdy. Mám strach zejména o starobní či invalidní důchodce, matky samoživitelky na rodičovské dovolené, rodiny s dětmi a také lidi pracující za mzdu okolo 20.000 korun. Těchto lidí se změna dotkne nejcitelněji a budou ohroženi chudobou,“ uvedl Křeček.
Navýšení částky, kterou bude možné pracujícím z jejich příjmu vzít, povede podle něj spíše k jejich demotivaci legálně pracovat. „Pracujícím tímto vlastně vyšleme signál, že pracovat se nevyplatí a jednodušší bude zůstat na dávkách státní sociální podpory či jiném systému. K obživě jim tak zůstane zřejmě více peněz, když většina dávek je z exekuce vyloučena,“ uvedl Křeček.
Změna cestou pozměňovacího názoru
Ombudsman se vymezil i vůči způsobu, jakým má být změna právní úpravy přijata. Takto podstatné změny občanského soudního řádu by podle něj neměly být upraveny jen pozměňovacím návrhem. „Jde o záležitost natolik podstatnou, že je vhodné provést spíše celkovou revizi platné právní úpravy a připravit novelu, která zjednoduší celý systém provádění srážek. Nahodilé změny znepřehlední celý systém, který je již nyní pro plátce mzdy velmi složitý, a pouze povede k dalším problémům v praxi,“ ucedl Křeček.
S návrhem na zavedení takzvané fixní srážky v exekuci nesouhlasí ani pětice nevládních organizací, například Člověk v tísni či Charita ČR. Ve společném prohlášení organizace minulý týden uvedly, že fixní srážka by prolomila zákonnou nezabavitelnou částku a umožnila srážet peníze i nízkopříjmovým dlužníkům včetně třeba invalidních a starobních důchodců. Efektivnější cestou k vyšší vymahatelnosti dluhů by podle organizací bylo výraznější zvýšení minimální mzdy a lepší postihování práce načerno.
K prohlášení, které minulý týden poskytly ČTK, se připojily organizace Člověk v tísni, Charita ČR, Institut prevence a řešení předlužení, Rada seniorů a Rubikon centrum. „Jde o nejasociálnější změnu za téměř 20 let,“ uvedl Daniel Hůle z Člověka v tísni. „Nedovolme, abychom primárně kvůli ekonomickým zájmům exekutorů připravili daňové poplatníky o peníze z legální práce dlužníků,“ podotkla Pavla Aschermannová z Rubikon centra.
(čtk)