Ústavní soud (ÚS) dnes začal veřejně projednávat návrh na zrušení právní úpravy, která zkrátila loňskou mimořádnou valorizaci penzí. Důchodci tak dostali přidáno méně, než mohli očekávat. Sněmovní síň je plná, lidé přicházeli od 7:00, jsou mezi nimi studenti i senioři, právníci i politici. Návrh na zrušení novely podala skupina 71 poslanců hnutí ANO. U soudu za ně jedná bývalá ministryně financí Alena Schillerová s advokátem Davidem Rašovským. Pozice vlády hájí ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Předseda ÚS Josef Baxa politiky předem upozornil, že očekává věcnost v přednesech a nikoliv politickou, ale ústavněprávní argumentaci.
Schillerová novinářům řekla, že přichází s plnou důvěrou v ÚS. Vláda podle ní postupovala nepřípustně retroaktivním způsobem, a narušila tak legitimní očekávání důchodců. Navíc zneužila stav legislativní nouze, i když věděla s předstihem, že růst cen na přelomu let 2022 a 2023 si vyžádá mimořádnou valorizaci, a mohla tak v rozpočtu připravit peníze. „Několik měsíců předem věděli, že je takováto inflace a vznikne tak velký nárok. Mluvil o tom fiskální výhled ministerstva financí z roku 2022, upozorňovala na to Národní rozpočtová rada, v rozpočtu byla jedna velká nula,“ řekla Schillerová.
„Jako vláda si stojíme za tím, že postup byl v pořádku,“ uvedl Jurečka. Kdyby vláda za podmínek skokového růstu cen valorizovala důchody podle běžného zákonného mechanismu, ohrozilo by to podle Jurečky dlouhodobou udržitelnost veřejných financí, proto jednorázově připravila jinou právní úpravu a nižší mimořádnou valorizaci. „Vláda se zachovala odpovědně, nikoliv svévolně,“ řekl ministr. Vedení Poslanecké sněmovny ani Senátu se jednání neúčastní.
Mohlo by vás zajímat
Poslanci ANO návrh podali loni v květnu. Snížení mimořádné valorizace v podmínkách prudkého růstu cen bylo podle nich retroaktivní a nabouralo očekávání důchodců. Při použití standardního zákonného mechanismu, který se aktivuje při více než pětiprocentním růstu cen, by průměrný důchod v červnu vzrostl o 1770 korun, po novele to bylo 760 korun. Vláda tak jen za loňský rok ušetřila 19,4 miliardy korun.
Jednání soudu potrvá nejspíš celý den. Budou vypovídat experti, tedy ekonomové či statistici, a odpoledne také ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) s Jurečkou. „Já jsem připraven v první části hájit kroky a rozhodnutí vlády k úpravě mimořádné valorizace jakožto zástupce vlády a ve druhé části jsem předvolán jako svědek, takže jsem připraven podávat svědeckou výpověď,“ řekl novinářům Jurečka. V sále už je i Stanjura, stejně jako třeba poslanec ANO Aleš Juchelka nebo poslankyně SPD Lucie Šafránková.
Rozhodnutí dnes nepadne. Po závěrečných návrzích soud jednání odročí na neurčito, řekl Baxa. Připomněl, že soud se už problematikou opakovaně zabýval na neveřejných poradách a bude pokračovat i po dnešním jednání.