Ministerstvo spravedlnosti prověřuje případ opakovaného znásilnění dívky, za které pachatel dostal od soudu podmíněný trest. Poté zváží další postup, uvedlo dnes na sociální síti X. Ministr Pavel Blažek dodal, že Krajský soud v Brně po doručení rozsudku ještě sdělí veřejnosti odůvodnění svého rozhodnutí. Ministr po obdržení spisu přezkoumá, zda nebyl porušen zákon, a případně podá stížnost k Nejvyššímu soudu. Server Seznam Zprávy napsal, že se již na Blažka kvůli postupu soudů obrátila poslankyně Barbora Urbanová (STAN). Soud totiž odůvodnil nízký trest mimo jiné tím, že prožité násilí nezanechalo na dívce vážnější následky. Dívka se však několikrát pokusila o sebevraždu.
Okresní soud podle serveru Seznam Zprávy, který se kauzou zabýval, nevlastnímu otci dívky za znásilnění a dětské porno původně vyměřil tříleté vězení a také odškodnění pro oběť ve výši 300.000 korun. Odvolací senát ale vyhověl mužovu odvolání a trest snížil na podmíněný. Podle posudku znalce nemělo opakované znásilňování na oběť „zásadní negativní dopad“.
Dívka ale serveru popsala, že se dlouhodobě potýká s psychickými problémy. V současnosti je hospitalizována na psychiatrii po pokusu o sebevraždu. Urbanová, která se dlouhodobě zabývá pomocí obětem domácího a sexualizovaného násilí, proto po Blažkovi požaduje vysvětlení postupu soudů. „Zejména by mě zajímalo odůvodnění pro takto mírný trest za poškozený mladý život,“ napsala poslankyně ministrovi.
„Dnes jsem hovořil s předsedou Krajského soudu v Brně a byl jsem ujištěn, že po doručení rozsudku soud ještě sdělí veřejnosti odůvodnění svého rozhodnutí,“ reagoval na sociální síti X Blažek. Ministerstvo podle něj požádalo o to, aby mu soud zaslal spis. Pak se bude zabývat otázkou, zda byl porušen zákon. „Jen pokud byl porušen zákon, mohu podat k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona. Jinou kompetenci s ohledem na ústavní dělbu moci nemám,“ uvedl ministr. Dodal, že před seznámením se se spisem nemůže případ hodnotit. Připomněl také, že jeho možnosti jsou omezené a musí respektovat nezávislost soudní moci. „Nezávislost soudní moci musí platit vždy. Ale nejen soudci, ale i státní zástupci musejí být vždy připraveni svá rozhodnutí obhájit ve veřejné diskusi, která je nesmírně cenná a může přinést dobré závěry např. směrem k tvorbě zákonů,“ uvedl.
Ministerstvo uvedlo, že se o případu dozvědělo před týdnem a případ začalo hned prověřovat. „Využíváme k tomu všech našich kompetencí, zejména v rámci dohledu nad soudy. Jakmile bude případ prošetřen, bude možné zvážit další postup ve věci,“ napsalo.
(čtk, epa)