Polsko porušilo práva ženy, které lékaři kvůli platným předpisům odmítli provést potrat, ačkoliv vyšetření ukázalo, že plod má Downův syndrom. Dnes o tom rozhodl Evropský soud pro lidská práva a nařídil Polsku vyplatit odškodné. Žena těhotenství ukončila v zahraničí, informuje portál onet.pl. V Polsku po nálezu ústavního soudu z roku 2020 platí jedny z nejpřísnějších předpisů o potratech v Evropě.
Ústavní soud před třemi lety zrušil možnost podstoupit potrat v případě, kdy plod trpí těžkou a nevyléčitelnou nemocí nebo je vážně poškozený. Více než 90 procent potratů lékaři prováděli právě z tohoto důvodu. Ženy mohou v současnosti tento zákrok podstoupit jedině tehdy, pokud těhotenství ohrožuje jejich zdraví nebo život, nebo pokud žena otěhotní v důsledku znásilnění nebo incestu. V druhém případě je to možné jen do 12. týdne těhotenství.
Osmatřicetiletá žena s iniciály M. L. byla na potrat objednaná v jedné z varšavských nemocnic, ale zákrok byl zrušen kvůli tomu, že zrovna vešly v platnost změny předpisů zavedené v důsledku nálezu ústavního soudu. Vzhledem k tomu, že nemohla potrat podstoupit v Polsku, nechala si ho udělat na soukromé klinice v zahraničí.
Okolnosti potratu znamenaly psychický dopad
Podle Evropského soudu pro lidská práva bylo porušeno její právo na soukromí a na rodinný život. Štrasburský tribunál podotknul, že okolnosti, za jakých M. L. umělé přerušení těhotenství absolvovala, na ni musely mít výrazný psychický dopad. Soud uvedl, že zákrok pro ženu znamenal značné výdaje a kvůli cestě do zahraničí jí nemohla poskytnout podporu rodina.
Polsko má podle dnešního rozsudku M. L. vyplatit odškodnění ve výši asi 16.000 eur (přes 390.000 korun).
Mohlo by vás zajímat
Evropský soud pro lidská práva zároveň označil za nepřípustný případ týkající se 927 žen z Polska v reprodukčním věku, které tvrdily, že jejich práva by potenciálně mohla být porušena, protože podle platných předpisů musejí plod donosit i v případě, že by byl poškozen.
O stížnosti prvních osmi žen Česká justice podrobně informovala. Ženy uváděly, že mají strach kvůli zákazu potratů otěhotnět a obětí zákona jsou všechny plodné ženy. Soud stížnosti zamítl jako hypotetické s tím, že Evropský soud pro lidská práva neumožňuje actio popularis. Úplný text stížnosti a rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva jsou zde:
Současné složení polského ústavního soudu ovlivnili politici národněkonzervativní strany Právo a spravedlnost, která začátkem tohoto týdne po osmi letech u kormidla moci skončila. Vystřídala ji proevropská koalice. Šéf nové vlády Donald Tusk slíbil, že co do možnosti podstoupit potrat „ženy pocítí výrazné zlepšení“.
(čtk, ire)