Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalého chomutovského soudce Ivana Nováka. Dostal podmínku za pokus o zneužití pravomoci. Ve stížnosti zpochybňoval zejména okolnosti nařízení odposlechů. Soud však jeho podnět odmítl jako zjevně neopodstatněný.
„Obecné soudy se v nyní posuzované věci dostatečně zabývaly otázkou zákonnosti nařízených odposlechů a záznamů telekomunikačního provozu, jejichž výsledek byl v tomto řízení použit jako důkaz,“ stojí v usnesení.
Na Nováka se podle obžaloby obrátil advokát Josef Doucha a poté spolupracovali ve snaze o předčasné propuštění Douchova klienta, podnikatele Tomáše Maliny, z výkonu trestu. Byl ve vězení za zpronevěru a podvod při obchodu s palivy. Skutečně se pak dostal na svobodu. Novák Douchovi údajně například radil, kdy má podat žádost o podmíněné propuštění, aby se dostala na stůl právě jemu, a nikoliv jinému soudci.
Justice vyměřila Novákovi rok vězení s podmínečným odkladem na stejně dlouhou dobu. Koncem loňského roku jeho dovolání odmítl Nejvyšší soud. Společenskou škodlivost jednání obviněných zvyšuje narušení víry ve spravedlivost justice ze strany odborné i laické veřejnosti, stálo v obsáhlém usnesení.
Mohlo by vás zajímat
Nejvyšší soud také zkritizoval odvolací Krajský soud v Plzni, podle kterého se oba muži dopustili trestného činu ve stadiu pokusu. Šlo o dokonaný trestný čin, uvedl Nejvyšší soud. Nemohl však rozsudek zrušit, protože by tím zhoršil postavení Nováka a Douchy na základě jejich vlastních dovolání, což je nepřípustné.
Státní zastupitelství ze začátku předpokládalo, že dohoda zahrnovala také úplatek 80.000 korun pro Nováka. Podle pravomocného verdiktu se však korupce přímo neprokázala. Oba obžalovaní od počátku vinu popírali.
Pravomocné odsouzení pro soudce znamená, že přestává splňovat jednu ze základních podmínek výkonu soudcovské funkce, tedy bezúhonnost. Novák musel svléknout talár.