Japonský nejvyšší soud dnes rozhodl, že zákon, podle nějž musí transgenderové osoby podstoupit operaci, aby jim byla oficiálně uznána změna pohlaví, je protiústavní. Postoj Japonska v této záležitosti byl dlouhodobě terčem kritiky mezinárodních organizací.
Japonský nejvyšší soud dnes rozhodoval v případu osoby ze západního Japonska, která dlouhodobě žádala, aby jí bylo na matričním úřadu změněno pohlaví z mužského na ženské. Nižší soudy její žádost zamítly. Dotyčná osoba přitom poukazovala na velkou finanční zátěž i fyzickou bolest spojenou s požadovanou operací.
Soudci nejvyššího soudu dnes jednomyslně rozhodli, že část zákona, která stanovuje jako podmínku pro legální uznání změny pohlaví odstranění reprodukčních orgánů, je v rozporu s ústavou.
Podle japonského zákona lidé, kteří si chtějí změnit pohlaví, musí uvést, že jim byla diagnostikována genderová dysforie, a musí splnit pět požadavků: být starší 18 let, nebýt v manželském svazku, nemít nezletilé děti, mít genitálie odpovídající nově zvolenému pohlaví a nemít funkční reprodukční orgány, píše agentura Reuters.
Mohlo by vás zajímat
Požadavky kritizovaly jako diskriminační v minulosti experti OSN či Evropský soud pro lidská práva. Organizace Human Rights Watch dnešní verdikt japonského nejvyššího soudu přivítala a vyzvala také japonskou vládu ke změně postoje.
V Japonsku, jehož konzervativní vláda prosazuje tradiční paternalistické rodinné hodnoty a zdráhá se přijmout genderovou rozmanitost, mnoho členů LGBT+ komunity skrývá svou sexuální orientaci v obavách z diskriminace v zaměstnání či ve škole, píše agentura AP. Stejnopohlavní svazky v Japonsku povoleny nejsou.