Příslušníci českých ozbrojených složek nebudou muset podstupovat pravidelné pracovnělékařské prohlídky jednou za dva roky, ale na následující prohlídku budou muset až o rok déle. Předpokládá to novela vyhlášky o zdravotní způsobilosti ke službě v bezpečnostních sborech, jejímž autorem je ministerstvo vnitra. Proti znění vyhlášky se postavila Bezpečnostní informační služba, která tvrdí, že prodloužení termínů prohlídek „by mohlo mít mohlo mít závažné dopady na bezpečnost a ochranu zdraví při výkonu služby“.
Jedná se o prováděcí předpis, který je společný pro ministerstvo vnitra, ministerstvo spravedlnosti, ministerstvo financí, ministerstvo zdravotnictví, Generální inspekci bezpečnostních sborů a zpravodajské služby – Bezpečnostní informační službu a Úřad pro zahraniční styky a informace. Vyhláška by měla začít platit Datum účinnosti se stanoví standardně od 1. ledna 2024.
V předloženém návrhu ministerstvo vnitra reaguje dle svých slov na celospolečenský požadavek na změnu přístupu k posuzování zdravotní způsobilosti občanů.
„I v podmínkách bezpečnostních sborů je žádoucí, mimo jiné s ohledem na náročnost při zabezpečování lidských i finančních zdrojů, snížit četnost provádění pracovnělékařských prohlídek příslušníků bezpečnostních sborů. Nově se stanoví časové rozpětí pro provádění periodických prohlídek na tři roky,“ stojí v důvodové zprávě k vyhlášce.
Vyhláška dále reaguje na úpravy v katalogu činností v bezpečnostních sborech, k nimž došlo s účinností k 1. lednu 2023 v nařízení vlády, kterým se stanoví katalog činností v bezpečnostních sborech, ve znění pozdějších předpisů. Doplňuje se Seznam činností pro účely posuzování zdravotní způsobilosti pro výkon služby v bezpečnostních sborech v části „Policie České republiky“ v položce „činnosti zdravotnické“.
Návrh novely vyhlášky byl zpracován v souladu se zákonným zmocněním, podle něhož ministerstvo vnitra v dohodě s ministerstvem financí, ministerstvem spravedlnosti, zpravodajskými službami, Generální inspekcí bezpečnostních sborů a ministerstvem zdravotnictví stanoví vyhláškou seznam nemocí, stavů nebo vad, které vylučují nebo omezují zdravotní způsobilost občana pro výkon služby, obsah lékařských vyšetření, náležitosti lékařského posudku o zdravotní způsobilosti a dobu jeho platnosti a dále seznam nemocí, stavů nebo vad, které vylučují nebo omezují zdravotní způsobilost příslušníka pro výkon služby, druhy, obsah a četnost lékařských prohlídek, obsah lékařských vyšetření, náležitosti lékařského posudku o zdravotní způsobilosti a dobu jeho platnosti.
Jedná se o právní normu, která bude vydána v působnosti ministerstva vnitra v dohodě s ministerstvem spravedlnosti, Ministerstvem financí, Ministerstvem zdravotnictví, Generální inspekcí bezpečnostních sborů a zpravodajskými službami.
Návrh novely vyhlášky je dle ministerstva vnitra v souladu s obecnými právními zásadami práva Evropské unie. Návrh novely vyhlášky je s právem EU plně slučitelný a je rovněž v souladu s mezinárodními smlouvami, jimiž je Česká republika vázána, a to včetně mezinárodní úmluvy č. 161 Mezinárodní organizace práce.
Vyhláška upravuje obsah a rozsah pracovnělékařských služeb, posuzování zdravotní způsobilosti ve vztahu k výkonu služby příslušníka bezpečnostního sboru. Vyhláška specifikuje dobu potřebnou k provádění pracovnělékařských prohlídek a definuje rizikové faktory a nemoci, které při výskytu těchto faktorů vylučují nebo omezují zdravotní způsobilost k službě, dále také rozsah odborných vyšetření a četnost lékařských prohlídek. Návrh novely vyhlášky obecně prodlužuje dobu mezi periodickými prohlídkami a snižuje počet výstupních prohlídek.
Dále návrh novely reaguje na úpravy v katalogu činností v bezpečnostních sborech, k nimž došlo s účinností od 1. 1. 2023 na základě nařízení vlády o katalogu prací ve veřejných službách a správě, nařízení vlády č. 302/2014 Sb., o katalogu správních činností, a nařízení vlády, kterým se stanoví katalog činností v bezpečnostních sborech, ve znění pozdějších předpisů.
Proti takto koncipované vyhlášce se ohradila Bezpečnostní informační služba.
„Požadujeme zachování provádění periodických prohlídek jednou za 2 roky. Prodloužení doby mezi periodickými prohlídkami na 3 roky, jak je nově navrhováno, by mohlo mít závažné dopady na bezpečnost a ochranu zdraví při výkonu služby,“ tvrdí BIS.
(hrb)